Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Во чест на нејзиниот 80-ти роденден, Вивиен Вествуд ќе објави краток филм

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин.

Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе го објави краткиот филм „Do Not Buy a Bomb“, кој ќе се прикаже на огромен екран во циркусот Пикадили во Лондон.

Во него, ќе ја отпее песната „Without You“ од мјузиклот „My Fair Lady“ и ќе зборува за еколошки проблеми. Вивиен Вествуд се здружи со организацијата Circa, кој секој месец, во соработка со разни уметници, создава дела што се прикажуваат на најголемиот екран во Европа на Циркусот Пикадили.

Вивиен Вествуд не е само дизајнерка, туку и добро позната еко-активистка. Ниту нејзината возраст не ја забави – таа присуствува на демонстрациите со ист жар и ги охрабрува луѓето да размислуваат за последиците од своите постапки. Дури својот роденден бил искористен како можност да им каже на другите што ја чека нашата планета, ако не се разбудиме.

Во видеото „Do Not Buy a Bomb“, таа зборува за влијанието на капитализмот и трговијата со оружје врз глобалното затоплување. Секој што не може да дојде во Лондон на овој ден, може да го гледа филмот на веб-страницата Circa.art.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement