Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Вереничкиот прстен на Кејт Мидлтон е прогласен за најпопуларниот на светот

Ако некогаш сте копнееле во вереничкиот прстен на војвотката од Кембриџ и сте посакале да го имате сами – не сте единствените. Според новото истражување спроведено на две илјади жени, нејзиниот прстен украсен со син сафир е прогласен за најпопуларен.

Студија по нарачка на Советот за природни дијаманти откри дека свршеничкиот прстен даден на Кејт Мидлтон од принцот Вилијам, претходно сопственост на нејзината свекрва, принцезата Дајана, е најпопуларниот избор.

Според претставник на Советот, вереничкиот прстен на војвотката од Кембриџ се издвојува со својот карактеристичен изглед во знакот на бели дијаманти кои се во контраст со сината боја на сафирот. Поточно, овој скапоцен прстен има голем син сафир обвиткан со 14 дијаманти поставени на 18-каратно бело злато.

Секој што имал шанса да ја гледа четвртата сезона на реномираната серија „The Crown“ на Нетфликс, ќе се сети на сцената во која младата Дијана Спенсер бира еден од многуте веренички прстени потпишани од крунскиот златар Гарард, а како што беше поставен во серијата, принцот Чарлс и дозволи на Дијана да го носи тоа што сама го избира.

Гледајќи во сè што е понудено, на Дајана ѝ го привлече вниманието со прстен со син сафир и бели дијаманти, за што тогаш принцот Чарлс мораше да издвои 28 илјади фунти, или нешто повеќе од 200 илјади куни.

Неговиот дизајн, наводно, е инспириран од дизајнот на брош сафир и дијамант што принцот Алберт го нарачал како подарок за неговата идна сопруга, кралицата Викторија во 1840 година.

Изборот на овој препознатлив прстен се покажа како необичен избор за идната кралска невеста, бидејќи повеќето дами дотогаш избраа уникатни прстени направени по нарачка или оние што се пренесуваат од генерација на генерација во нивното семејство. Според некои извори, фактот што прстенот на Дијана е достапен за секој што може да си го дозволи, предизвика бес кај официјалните претставници на палатата.

По смртта на принцезата Дајана во 1997 година, нејзиниот свршенички прстен го доби принцот Вилијам, а светот го виде повторно на 16 ноември 2010 година, кога Вилијам ја објави свршувачката со Кејт Мидлтон.

Денес, овој култен прстен се проценува на неверојатни 300 илјади фунти или 2,5 милиони куни, а благодарение на неговата голема популарност, многу дизајнери на накит решија да го пресоздадат нудејќи им многу поевтини верзии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Законот на бројот 3 се заснова на афирмација и едноставна заповед: „Сè што правите ќе ви се врати тродупло“. Универзумот сака да постигнете сè...

Green Tea

Џени Ривет, личен тренер на принцезата Дајана, откри која рутина за фитнес е одговорна за формата на Лејди Ди и самодовербата што ја имаше...

Fool Moon

Нема ниту еден познат актер од периодот на поранешна Југославија, на кого политичката пауза во 1990/91 година. не му ја комплицираше неговата кариера до...

Cotton Club

Новопечената прва дама на Америка Џил Бајден (69) ги изненади сите на инаугурацијата на нејзиниот сопруг Џо Бајден (78) со избирање фустан со потпис...

Advertisement