Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Венчаницата на принцезата Дијана на изложба во палатата Кенсингтон

Најпознатиот фустан на сите времиња ќе биде дел од изложбата „Royal Style in the Making“.

Импресивните модни моменти на британското кралско семејство се безбројни, поради што изложбата „Royal Style in the Making“, што ќе се одржи во палатата Кенсингтон на 3 јуни, ќе биде многу интересна. Особено кога централното место го зазема најпознатата венчаница на сите времиња.

Оваа изложба има за цел да ги истражи посебните односи на кралското семејство со најталентираните дизајнери со кои работеле, претставувајќи креации што одбележале ера, заедно со оригинални дизајни, обрасци и необјавени фотографии од „Royal Ceremonial Dress Collection“, што во суштина ќе покаже како креацијата може да стануваат историски настан.

Секако, она што нема да остане незабележано е венчаницата на принцезата Дијана, која несомнено влезе во историјата како врвен фустан на принцезата и значително влијаеше на свадбената мода. Венчаницата на Дајана, принцезата од Велс, ќе биде изложена во комплет со нејзиниот спектакуларен брод опкружен со светки, кој со своите 7,62 метри драматично го исполни преминот на катедралата Свети Павле и останува најдолг во кралската историја.

Дизајнерско дуо зад креацијата беа Дејвид и Елизабет Емануел, кои се обидоа да ја зачуваат тајната на познатиот дизајн. Всушност, според извештаите, доколку се открие дизајнот на креацијата, дизајнерите подготвиле резервен план, кој Дијана, се разбира, никогаш не го видела.

Изложбата „Royal Style in the Making“ ќе ги изнесе во преден план најголемите таленти на британскиот дизајн, кои со својата работа го дизајнираа виртуелниот идентитет на кралското семејство на 20 век.

Меѓу експонатите, покрај импресивната венчаница на принцезата Дијана, посетителите ќе имаат можност одблизу да видат и други амблематски дизајни на членови на кралското семејство, како што е фустанот на кралицата Елизабета, мајка на Елизабета Втора, што таа церемонијално ја носела на крунисување на кралот Џорџ Шести.

Изложбата „Royal Style in the Making“ ќе трае од 3 јуни 2021 година до 2 јануари 2022 година во палатата Кенсингтон, Лондон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement