Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Британскиот двор се плаши за неа: Кралицата не била во полоша состојба, следува пензија?

SALISBURY, ENGLAND - OCTOBER 15: Britain's Queen Elizabeth II visits the Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) at Porton Down science park on October 15, 2020 near Salisbury, England. The Queen and the Duke of Cambridge visited the Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) where they were to view displays of weaponry and tactics used in counter intelligence, a demonstration of a Forensic Explosives Investigation and meet staff who were involved in the Salisbury Novichok incident. Her Majesty and His Royal Highness also formally opened the new Energetics Analysis Centre. (Photo by Ben Stansall - WPA Pool/Getty Images)

Во последните неколку месеци се пишуваше за заминувањето на кралицата Елизабета Втора. Сепак, таа уште еднаш ги демантираше медиумите и шпекулациите. Кралицата Елизабета сè уште е на функција, а нејзината возраст и болест не можат да и направат ништо.

За време на пандемијата на коронавирус, кралицата остана со принцот Филип во изолација во замокот Виндзор. Поради долгото отсуство, се појави информација дека кралицата Елизабета се повлекува од тронот, на кој седна пред скоро седумдесет години. Сепак, со своето прво појавување во јавноста, кралицата негираше сè.

Кралицата Елизабета заминува во пензија, пишуваа медиумите, а таа во придружба на нејзиниот внук, принцот Вилијам, се врати на кралските должности. Двајцата заедно го посетија Центарот за анализа на енергија. За време на турата, таа научи многу за тактиките за употреба на анти-разузнавачки уреди, а особено ѝ се допаднале обучените кучиња.

Како што претходно пишуваа странските медиуми, болеста што ја мачи веќе некое време е главната причина зошто кралицата Елизабета се повлекува. Многу нутриционисти пронајдоа докази за тврдењата за болеста во тоа што кралицата изгубила повеќе од десет килограми за време на карантинот, што драстично влијаело на нејзиниот изглед.

  • „Очигледно е дека кралицата ослабе многу. Тешко е да се погоди колку, но би се рекло дека се работи за десетина килограми. Нејзините глуждови и нозе се потенки од порано, а палтото што го носела на претходните настапи порано беше многу потесно во пределот на рацете и стомакот отколку што е сега“ – истакнува експертот за исхрана за британските медиуми.

Сепак, дворецот не објави за наводната болест на кралицата, но тие беа загрижени за неа и за здравјето на принцот за време на пандемијата, посочи неколку пати принцот Вилијам.

  • „Мислам на нив заради нивната возраст, правиме се што е во наша моќ да ги заштитиме“, изјави тој за BBC News.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...