Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Бон-тон правила кои секој треба да ги знае, а некогаш мислевме дека се погрешни

Man with flowers kissing womans hand

Бон-тон значи правила на убаво и пристојно однесување во секојдневниот живот. Претставува упатства за однесување за секого, секогаш и секаде.

Нормите на социјалното однесување датираат уште од времето на потеклото на оригиналната човечка заедница, но првата книга на оваа тема е напишана во 16 век.

Првата напишана книга имала за задача да ги обележи социјалните слоеви: богатите мораа да ги почитуваат правилата за добро однесување, а истите правила беа осудени од обичниот народ.

Убавите манири не беа секогаш прифатени – вилушката се сметала за ѓаволски инструмент, а нејзината употреба била знак на декаденција.

Основите на етикетата се учат и прифаќаат на најмалата возраст, во семејството, и тие се подобруваат на училиште и во контакт со други луѓе. Повеќето правила што воведуваат непотребни формалности се укинати со текот на времето.

  • Јапонците длабоко се поклонуваат за да покажат почит; Ескимите се поздравуваат со триење на носот на носот.

Влегување и излегување од ресторан

И покрај правилото дека дамите имаат предност, постојат ситуации кога се прават исклучоци.

Еден таков преседан е влегување во ресторан, кафуле или кој било друг угостителски објект. Во овој случај, мажот е тој што влегува прв, така што жената нема да има непријатности или да се соочи со непријатни изненадувања.

При напуштање на ресторанот, првото споменато правило се враќа на сила, а жената прва пропушта.

Капи, шешири, ракавици

Без оглед на промените во облеката и модните трендови, она што останало правило до ден-денес е мажите да соблекуваат капи, капачиња и слично, како и ракавици кога се поздравуваат на улица или влегуваат во соба, додека дамите тоа воопшто не го прават.

Есцајг

Постојат многу теории и правила што да се јаде, на кој начин и со каков прибор, особено ако се работи за голем и празничен ручек или вечера која се состои од повеќе јадења.

Етикетата диктира дека прибор за јадење никогаш не треба да се остава на рабовите на тањирот за време на оброците, но вилушката и ножот треба да се стават малку вкрстени во самата плоча.

Одење по улицата

Правилата на етикета диктираат дека ако има повеќе од три лица, не одиме сите во иста линија за да не го блокираме преминот на другите пешаци.

Исклучок од ова правило е за време на дожд – човек оди на средина да ги заштити дамите, по цена да се навлажни
Ако се работи за две лица, жена или постар господин има почесно место десно, а господинот секогаш ќе оди поблиску до улицата.

Лифт

Етикета диктира дека женската личност влегува и излегува прво од лифтот.

Иако, ако лифтот е празен, може да се прочитаат теории дека всушност мажот треба да биде оној што ќе влезе прв од едноставна и практична причина да ја провери безбедноста на лифтот пред дамата да влезе во него.

Скали

Кога зборуваме за качување по скали, етикетата вели дека ако скалилото е доволно широко, маж и жена одат рамо до рамо, но ако нема место за такво нешто, дамата е таа што оди напред.

Кога се спушта, етикетата се менува и мажот оди прв за да може да ја заштити женската личност во случај на несреќа.

  • Вистински господин со добри манири секогаш ќе ѝ го придржи палтото на дамата и ќе и го повлече столот.

Поправка на шминка

Иако понекогаш е непрактично, правилото наложува дека шминката никогаш не се поправа во холот на ресторан или кафуле, но таквите работи се прават во тоалетот.

Лични пораки

Ова правило се однесуваше на пишување писма и тој гест докажа колку е важна една личност за нас. Ова правило беше целосно изгубено во 21 век бидејќи живееме во време на модерна технологија, и многумина го осудуваат ова правило како старомодно и непотребно.

Сепак, иако некои правила може да бидат предмет на некои промени, доброто однесување и културното однесување се прашање на стил и секогаш ќе бидат во мода!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Advertisement