Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Билбо Багинс и Гандалф ги здружуваат силите: Актерските sвезди сакаат да ја купат куќата на Толкин

Сер Иан Мекелен и Мартин Фримен, sвездите од филмовите „Господарот на прстените“ и „Хобит“, се вклучија во кампањата за купување на поранешната куќа на славниот писател Џ.Р.Р Толкин во Оксфорд.

Добротворната организација „Project Northmoor“, започната од писателката Џулија Голдинг, во обид да собере 4,5 милиони фунти, за да се купи познатата куќа на улицата „Нортмор 20“ и да ја претворат во „литературен центар“ во чест на писателот.

Сегашните сопственици искочиле во пресрет и ја одложиле продажбата на куќата на славниот писател за три месеци, со цел да му дадат можност на организацијата „Project Northmoor“ да собере пари.

На Мекелен, кој го толкуваше волшебникот Гандалф и Мартин Фримен, хобитот Билбо Багинс, им се придружија Џон Рајс-Дејвис, кој го глумеше џуџето Гимли и Сер Дерек Јакоби, кој неодамна глумеше во биографски филм за Толкин, во обид што е можно побрзо да ги соберат парите. Идејата е поддржана и од пејачката Ени Ленокс. Поради фактот што куќата, инаку на списокот на згради од посебно историско значење, се наоѓа во станбена област, законски не може да стане музеј. Затоа, еден ден, доколку средства успешно сè собрани, фановите на Толкин би биле „гости“ во тоа. Таквата домашна атмосфера би одговарала на разни активности, како што се курсеви за креативно пишување и места каде што писателите би можеле да работат на своите дела во инспиративна средина.

Во случај парите да не бидат собрани (и секој придонес е, велат тие, важен и добредојден), организацијата вели дека сè што ќе се појави на сметката ќе се искористи за промовирање на наследството на Толкин и за славење на креативноста.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Advertisement