Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Бидете внимателни, денеска е петок 13-ти – поради ова бројот 13 е симбол на несреќа и проклетство!

Овие луѓе страдаат од параскаведекатриафобија, честа фобија која на сите ни е позната – страв од петок 13.

Многумина веруваат дека бројот 13 носи несреќа уште од библиските времиња. За Јуда, кој го предаде Исус Христос, се тврди дека бил 13-ти гостин на Тајната вечера, па и денес се смета дека не е добро да се биде тринаесетти гостин на масата. На Запад, некои дури одат дотаму што поставуваат кукла или плишано мече како 13-ти гостин, за да ја скрши лошата карма од најнесреќната бројка.

Сепак, бројот 13 се сметаше за несреќен дури и пред Христа. Имено, историскиот број 12 се сметаше за целосен, односно означуваше совршенство, додека 13, што ја нарушуваше природната хармонија. Има 12 месеци во годината, 12 олимписки богови, 12 часа на часовникот, 12 апостоли, 12 потомци на Мухамед, 12 хороскопски знаци.

Суеверието во врска со бројот 13 е многу распространето дури и денес, така што во некои хотели нема место со тој број, многу високи згради немаат „13-ти кат“ туку „скокаат“ директно од 12-ти до 14-ти и во некои авиокомпании ги решија да исфрли несреќна табличка од редот на седиштата на кои треба да стои.

Други веруваат дека сè настанало кога Филип IV Француски уапсил стотици темплари во петокот, на 13 октомври 1307 година. Во приказната „Кодот на Да Винчи“, Дан Браун го споменува егзекуцијата на Темпларот Jacак де Молеј во петокот на 13. Тој, наводно, ги проколнал папата и кралот на Франција. Исто така, можно е романот на Томас Лосон „Петок тринаесетти“ од 1907 година да одигра значајна улога во ширењето на суеверие. Во романот, еден бескрупулозен брокер користи суеверие за да создаде паника на Волстрит во петок на 13-ти.

Друго верување е дека паниката околу тој ден е создадена во 1927 година, кога се случи втората најголема хаварија на берзата. Деловните неуспеси и банкротите ги поттикнаа очајните брокери да се фрлат низ прозорците на зградата на Вол Стрит. Денот беше запаметен како „Црн петок“ и после тоа повторно влеваше страв кај Американците, а скептицизмот се прошири на остатокот од светот, пред се на Европа, каде што петок 13-ти наскоро стана синоним за несреќа.

Стравот од бројот 13 е поврзан и со норвешкиот мит за 12 бога кои подготвиле вечера на која присуствувал непоканет тринаесетти гостин. Тој го водеше слепиот бог на темнината Ходер да го застрела богот на радоста Балдер. Откако тој почина, целата земја беше завиткана во црно.

Овој ден сè уште предизвикува страв кај многу луѓе, па многумина избегнуваат важна работа на тој ден.

Бројот на продадени имоти падна во петокот на 13. Истражувањето покажа дека во периодот од 2005 до 2012 година, на 13-ти петок имало 43 проценти помалку трансакции отколку на кој било друг петок. Најлошиот ден за продажба на недвижнини, според ова истражување, бил петокот, 13.05.2011 година, кога продажбата на недвижнини паднала за дури 51 процент. Агентите за недвижнини тврдат дека куќите со број 13 не се толку чести. Според страницата за недвижнини Зоопла, само 28 проценти од улиците имаат куќа со број 13.

За оние кои не се грижат дека лустерите може да паднат од таванот за време на венчавката, постојат специјални понуди на овој ден. На пример, една американска агенција за венчавки им нуди на паровите попуст од 13 проценти за оние кои ќе се одлучат да се венчаат таму во петок на 13-ти.

На овој ден, една опција е да останете во вашиот кревет и да ја избегнете потенцијалната лоша среќа што може да ве снајде во петок на 13-ти, или да го игнорирате ова суеверие во секој случај.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Advertisement