Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Бен Афлек откри како секојдневното јавно негодување влијае на неговите деца

„Моите деца созреваат и се поприсутни на интернет, а кога ќе наидат на вести за мене… тоа е најтешкиот дел“.

49-годишниот актер е навикнат на експонирање и живот кој ги придружува јавните личности во текот на неговата повеќедецениска кариера. Но, со растот на неговите три деца – Виолет (16), Серафин (12) и Семјуел (9), неговата медиумска сеприсутност почна да му пречи.

„Дојдов до ниво на свест каде што (перцепцијата на јавноста) беше толку поинаква од она што навистина бев што едноставно престанав да читам и да се грижам“, рече Бен. „Но, како што моите деца созреваат со текот на годините и читаат сè преку Интернет, тоа стана најтешкиот дел од славата“.

„Дури и мемето „Тажен Афлек“ – ми беше забавно. Сепак, моите деца го гледаат тоа и си помислувам: „Ох, дали ќе мислат дека нивниот татко е суштински тажен или треба да се грижат за мене?“ Тоа е навистина тешко“.

Претходно, актерот сподели колку е важно неговото семејство, велејќи: „Животот ми е подобар и посреќен сум кога поминувам повеќе време со моите деца“, и додаде: „Единствената биографија што е важна е запишана во срцата на нашите деца. Штом ме нема, некој ќе ги праша моите деца каков бил татко ти и тогаш ќе знам колку вредел мојот живот“.

Афлек открил и дека се помалку се грижи за тоа како другите луѓе го доживуваат, бидејќи, како што вели, овој начин на размислување е „дар на стареење“.

„Заедничката нишка што ја открив меѓу среќните и исполнети пријатели во 50-тите е дека тие престанаа да се грижат толку многу за тоа што мислат другите“, додаде тој. „Мислам дека тоа беше подарок од тоа време. Кога ќе наполните 30 години, мислите: „Сега сфатив“, потоа стигате до 40-та и велите: „Немав поим“. Сега кога размислувам за моите 20-ти, се прашувам: „По што мојот мозок се разликуваше од мозокот на горилата во тие години“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement