Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Атлас среќа: Како народите на светот уживаат во животот

Хелен Расел, автор на книгата „The Atlas of Happiness“, ни открива тајни на среќата од целиот свет, кои можат да ни помогнат во промената на нашите животни навики..

Од Австралија до Велс, преку Бутан, Ирска, Финска, Турција, Сирија, Јапонија и многу други земји, Хелен Расел, автор на „The Atlas of Happiness“ – ги открива глобалните тајни за тоа како да се биде среќен“.

Исланд

Ако сте вознемирени за претстојно интервју за работа, инспирирајте се од Исланѓаните и стекнете храброст со малку став „taetta reddast“ – непоколебливо верување дека на крајот сè ќе заврши добро.

Кина

Ако сте го изгубиле патот во животот, бидете како Кинезите и пронајдете го своето „xing fu“, односно што ќе ви ја даде вистинската цел.

Италија

Ако ви пречат премногу обврски, запомнете ја италијанската уметност на уживање во слободно време – „dolce far niente“.

Шведска

Кога ви недостасува заземјување и поврзаност со природата, Швеѓаните имаат решение – само пронајдете ја својата „smultronställe“ или „патека на дива јагода“ – совршено бегство од остатокот од светот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Час и половина чиста аудио-визуелна среќа за фантастична идеја што ни докажува дека не е сè толку скапано во овој развој на човештвото што...

Fine Living

Кога конечно ќе се соочиме со фактот дека потоплиот дел од годината дојде и помина, конечно можеме да се свртиме кон сите убавини на...

Cotton Club

Пернил Тејсбаек, е ултимативна scandi it – девојка, открива за Net-a-Porter кои модни правила не смееме да ги кршиме по секоја цена. Посебна летна...

Fool Moon

Малиот принц е ремек-дело на литературата за деца, но секој што го зеде овој краток роман на Антоан де Сент-Егзипери повторно во своите раце...