Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Анџелина Џоли открива неколку совети за сите родители

По разводот од Бред Пит и покренување на судска постапка за семејно насилство, Анџелина Џоли се фокусирала на нејзината кариера. Неодамна е објавен филмот „Оние што ме сакаат мртва“, во кој актерката толкува улога на поранешен началник на противпожарната единица, која доживува загуба.

Анџелина не заборава на мајчинството. Џоли има шест деца кои актерката силно ги љуби, гали и одгледува. Секако ние сме тука да разложиме на кои принципи се придржува Анџелина како мајка.

На децата не им требаат совршени, но хумани родители

Во април 2020 година, Анџелина објави статија во списанието Time, упатена до родителите ширум светот. Во него, актерката изјави дека ги споделува нивните чувства: пандемијата ја заклучи дома со Медокс, Пакс, Захар, Шајло и близнаците Вивиен и Нокс. Според нејзините зборови, не можела да остане идеална мајка на неодредено време и понекогаш покажувала слабости.

„Разбирам како е кога се обидувате да преживеете потешкотии, да им помогнете на своите најблиски и да им се насмевнете, но во душата буквално се распарчувате“.

Тука, Џоли ги потсети своите читатели: задачата на родителите не е да бидат идеални, туку да простат, спремни да направат компромис, да има разбирање. На децата во зрелоста им е тешко да запомнат како нивната мајка или татко совршено се грижеле за куќата. Но, тие дефинитивно ќе се сетат многу пати како нивните родители ги поддржувале во тешки моменти.

„Сега, среде пандемија, сите мајки и татковци се обидуваат да бидат совршени, да направат сè како што треба, да останат смирени и позитивни. Ми помогна да сфатам дека тоа е едноставно невозможно.“

„Мило ми беше што открив дека децата не сакаат да гледаат совршени родители. Тие сакаат да бидете искрени “.

Задачата на родителите е да го штитат детето по секоја цена

Анџелина го поддржува секој избор на нејзините деца. Немала безредие со мислите за Шајло и неговата промена на полот, дозволувајќи да се изрази онака како што сака. Истото важи и за личното задоволсто на нејзините деца: Вивиен сака да учи арапски јазик, Нокс сака да учи знаковен јазик, Захара учи повеќе за своите корени.

Како јавна личност, Џоли е остро критикувана неколку пати затоа што им дава премногу слобода на своите деца. Сепак, таа сфаќа дека секој родител што ги сака своите деца би го сторил истото.

Што би направиле за да го заштитите вашето дете?

„Во Авганистан се сретнав со еден човек кој беше измачуван од талибанците. Тој инсистираше на тоа неговите ќерки да имаат целосно право на студии.

Во Танзанија, се сретнав со една девојка чии родители починаа блокирајќи вооружени мажи да влезат во куќата. Тие ја бранеа својата ќерка до последниот здив, па таа истрча до задната врата и го извади нејзиниот помал брат надвор.

Мојата пријателка ги изгуби родителите за време на насилниот конфликт во Камбоџа. Таа порасна без нив, но се сеќава на сè што жртвуваа за неа.

„Овие деца ја знаат својата вредност затоа што се сеќаваат дека возрасните биле подготвени да се борат или дури и да умрат за нив“, се сеќава славната актерка.

Анџелина, се разбира, не мора да оди под куршумот за доброто на нејзините деца. Сепак, состаноците со оние кои ги жртвуваа своите животи за доброто на своите деца ја потсетија дека главната задача на родителот е секогаш да биде на страната на нивното дете.

Нека вашите деца учествуваат во домашните обврски

Разводот силно ја погоди Анџелина и децата. Тие долго време се обидувале да се опорават. Во тоа успеале – иако со голема тешкотија.

Децата целосно ја поддржувале својата мајка. Во интервјуто, Џоли дури и се потсети како децата ја штителе од скокањето по трамболина. Тие се плашеа дека Анџелина ќе падне и ќе се повреди. Си помислив: „Па, зар ова не е смешно?“ Јас бев акциона ѕвезда, а сега моите деца ми велат да не се качувам на трамболина. Дури и во младоста, тие знаат колку е важно чувството на безбедност.“

Целото семејство секојдневно се собира за вечера заедно со нивната мајка. Самата Анџелина вели дека не е вешта домаќинка, но децата ја подржуваат.

“Секако, секогаш сакав да имам многу деца и да бидам мајка, но тоа го замислував малку поинаку. Се гледав себеси како еден вид патник во џунглата. Никогаш не се замислував како типична мајка. Ми недостигаа вештини за да станам традиционална домаќинка. Се снаоѓам многу едноставно затоа што моите деца се издржливи и трпеливи. Тие секогаш помагаат и без нив не би можел да се справам со ништо.”

Вашите деца нека комуницираат со другите членови на семејството

Советот е релевантен за оние кои се разведени. Понекогаш возрасните не можат да се договорат едни со други за тоа со кого престојуваат децата и колку често можат да ги посетуваат своите најблиски, а децата на крајот страдаат.

„Се преселивме во дворецот што му припаѓаше на Блоунт Демил, така што децата секогаш можат да го сретнат својот татко: тој е оддалечен од нас на само 5 минути пешачење. Почувствував мал притисок, бидејќи не е лесно да се живее во куќата на толку важна личност. Но, ми се допадна што тука има многу места каде што можеш само да седиш и да одиш “. – изјави актерката.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement