Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Албумот кој Џон Ленон му го потпишал на својот убиец е на аукција

Албумот „Double Fantasy“ на Џон Ленон и Јоко Оно, потпишан од Ленон до Марк Чепмен, неговиот убиец, ќе се најде на аукција.

Goldin Auctions го продава албумот „Double Fantasy“ со автограмот на Ленон, со почетна минимална цена од 400.000 долари, а аукцијата се отвора на 23 ноември.

Доцна попладне на 8 декември 1980 година, во Њујорк, Чепмен застрела член на Битлси. Плочата дури помина како доказ во случајот на убиството – покрај автограмот на Ленон, содржи и полициски белешки. Убиецот дошол во куќата на музичарот и му испукал пет куршуми во грбот.

Да потсетиме, убиецот на Џон Ленон во септември ѝ се извини на уметникот Јоко Оно, вдовицата на уметникот, 40 години по трагичниот настан. Самата Јоко Оно била присутна за време на убиството. Чепмен рече дека го сторил злосторството за слава. „Само сакам да повторам дека жалам за моето злосторство. Немам оправдување. Направено е од нарцизам. Верувам дека ова е најлошото злосторство што може да биде – да се направи нешто страшно на невина личност“, рече тој.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Advertisement