Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Ако се плашите од старост, ова мора да го прочитате: Мудрост која нема да ја заборавите!

5 мудрости за староста што вреди да се прочита и запомни!

Староста може да се сфати како есен во нашите животи. Есента може да биде мрачна, дождлива и непријатна, но може да биде и сосема поинаква, сончева, шарена и пријатна. Точно е дека не можеме да избереме атмосферски услови и време, но каква атмосфера е во нас, во нашата душа, тоа секако можеме да го избереме. Затоа, изберете да ја гледате староста како есен на убави плодови, бои и топли денови, наместо сивило.

Како што минуваат годините, бројот на роденденски свеќи на нашата торта постојано се зголемува, но тоа не е причина за тага, туку за среќа и благодарност. Нашето лице можеби не е затегнато како во младоста и ќе имаме брчки, но секоја од нив е запис за една меморија, траги од насмевка што го краси твоето лице со години. И тие борби ве прават прекрасни, уникатни и неповторливи.

Не живејте во минатото, постојано сеќавајќи се колку убава била младоста, живејте СЕГА и ТУКА затоа што во староста можете да проживеете уште безброј авантури, прекрасни спомени, победи и најубави емоции. Староста е време кога навистина може да се чувствувате слободни – момент кога ќе имате можност да се задоволите максимално и да ги исполните долго сонуваните желби.

Ви поклонувам 5 прекрасни цитати за староста:

„Човекот не е направен од брчки, туку од отсуство на соништа и надеж“, – Хорхе Анхел Ливрага Рици

„Не тагувај додека старееш – на многумина ова им е ускратено, бидејќи животот им е даден на сите, а староста на избраните“, – Олга Аросева

„Стареењето е здодевно, но тоа е единствениот начин да се живее долго“. – Бернард Шо.

„Со текот на годините, некои луѓе се исцрпуваат, додека други се наоѓаат себеси. – Илја Шевелев.

“Сега тој помалку се грижи за тоа што мислат луѓето за него. Староста има мали предности, и ова е една од нив”. – Иан Мекеван

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Кога светот нуди толку многу прекрасни опции за незаборавни одмори, нема причина да се ограничите на одреден тип на искуство. Страста за сончаните плажи...

Fine Living

„Вила Лагуна драјв“ се наоѓа во Форт Лодердејл, Флорида, величествена и волшебна вила лоцирана на рамна лента од земја со прекрасен поглед на устието...

Cotton Club

Најјексклузивниот модел достапен во моментов, украсен со исклучителни јаглеродни влакна, алуминиум, титаниум и кожа, сега е подготвен за испорака до клиент во САД. Најавени...

Route 66

Вертикалната воздушна вселена очекува нивниот VA-1X eVTOL да стане дел од комерцијалната понуда до 2024 година… Британската компанија пред неколку дена ги претстави своите...

Advertisement