Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Power dressing: Како трендсетерките ја дефинираат (и носат) моќната мода?

Добрата облека може да ги промени нашите животи и ако мислите дека претеруваме, само запомнете ја разликата помеѓу чувството кога облекувате комбинација на облека во која се чувствувате „off“ и кога сè совршено се вклопува на своето место. Разликата е астрономска и може да се види со милји. Вистински моќна облека е пред сè и најважна во која се чувствуваме моќни, што како магичен оклоп од нас привлекува самоуверена елеганција, го уништува стравот и во која веднаш одиме подиректно, енергично и со појасна цел. Како што влегуваме во ерата на есенската мода, што значи – мантили, јакни, костуми, затворени чевли, а во исто време започнува и новата работна сезона, се прашуваме дали „power dressing“ има своја специфична естетика или станува збор повеќе за состојба на умот?

Облекувањето за моќ е фраза што првенствено означува комбинации на облека во кои се чувствуваме како да можеме да владееме со светот. Оваа година поминавме неколку месеци заглавени во тренерки и колку што би сакале да ги потиснеме спомените од тие денови, „новото нормално“ има свои правила кои сè уште се обидуваме да ги дешифрираме во секој аспект од секојдневниот живот, вклучително и модата. Класичното „моќно облекување“ првенствено се поврзува со костуми, statement парчиња и естетика кои играат со „машки“ естетски сензибилитет, и скоро и да нема бренд кој во неговите AW колекции немаат најкласична од класичната моќна мода. A како power dressing гo дефинираат некои навистина моќни жени кои ја знаат целата моќ на добриот стил?

@tylynnnguyen
Дизајнер за долна облека, претприемач и влијател, чиј стил на секој начин и секогаш испушта неверојатна сила, Тајлин Нгуен, многу едноставно го дефинира:

Моќното облекување за мене значи носење парчиња што ме инспирираат да ја работам работата. Облека што предизвикува смиреност и енергија на просперитет. Обожавам да носам костуми во сите тонови кои се малку преголеми, со големи рамена и стеснати на половината.

Поентата е дека класиците понекогаш се најдоброто за што може да посегнеме и моќта на жената во костум никогаш нема да ја изгуби аурата, но ако не можеме да се идентификуваме со таквата естетика, најлошото што можеме да го направиме е да се стиснеме во облека што нè гуши. Денес, моќното облекување има многу порелаксирана дефиниција од кога било досега.

@hautehijab
Мелани Елтурк, извршен директор на Haute Hijab, изјави за Zoe Report дека моќното „значи да носиш нешто што ти дава самодоверба и те потсетува на својата мисија во животот.“ Иако секој ден е првиот ден од остатокот од нашиот живот и нова можност за моќно облекување , има денови кога ни треба модна магија повеќе од вообичаено

„Најмногу внимание посветувам на„ моќното облекување “кога зборувам во јавност (на панели, како главни говорници итн.), На состаноци на раководството, кога се борам пред инвеститори или на други важни состаноци каде што изгледот е важен. Како прво, мора да биде нешто во што се чувствувам пријатно. Ако не се чувствувам пријатно, тоа ќе се преведе на јазикот на моето тело. Тоа зависи и од ситуацијата за која се облекувам, но за мене тоа може да биде од јакна и свилена блуза со свилен хиџаб, до фустан со принт со чизми до колена и хиџаб со прилагоден принт “.

@cyndiramirez
Инста профилот на основачот и извршен директор на козметичките салони „Чилхаус“, Синди Рамирез, делува само како кревач на расположение и докажува дека жената може да изгледа моќно и фантастично во сите варијации и фази од животот.

„Power dressing значи токму тоа: облеката да биде најмоќната, најпаметната и најсигурната верзија на нас самите. За мене тоа е скоро како оклоп – ме одржува силна и ме тера да се чувствувам како да можам да се справам со кое било прашање, пречка или ситуација што ќе ја сретнам.“

На кратко, „power dressing“ може да биде каков што сакате, сè додека она што го чувствувате најдобро ја прикажува вашата сила. Пронајдете инспирација за вашиот внатрешен моден воин во нашата галерија на трендсетерки кои знаат што значи моќен стил:

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Advertisement