Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

MB&F и BVLGARI не воодушевуваат со нивната заедничка креација

Пред повеќе од една деценија, хронографите MB&F и француските златарници Boucheron соработуваа за да го создадат JwlryMachine, верзијата Haute-Joaillerie на MB&F Horological Machine No3.

Сега, тие се враќаат на сцената со уште едно ремек дело кое ни го кажува точното време, но нивниот партнер во оваа изведба е поинаков – ни помалку, ни повеќе, од Bvlgari. LM FlyingT Allegra ни носи скапоцени камења во боите на виножитото, кои ги красат куќиштата во верзии на розово или бело злато.

Bvlgari и MB&F без напор го комбинираат светот на Haute Joaillerie со хорологијата, додека ни докажуваат дека понекогаш спротивностите навистина привлекуваат – добро познатата медитеранска топлина и сјај на Bvlgari совршено се спојуваат со радикалните, сложени механички часовници на MB&F. Работите ги прави уште поинтересни летечкиот турбилон поставен под агол од педесет степени, што го прави времето читливо само за оној што го носи овој часовник.

Она што го издвојува овој модел од другите е фактот што го отсликува неговиот тродимензионален изглед. Куполата на часовникот го опфаќа органскиот живот на конструкцијата со дијаманти, во друштво на атрактивни зелени цаворити и розови турмалини. Скелетизираната основа на бројчаникот е покриена со слој од дијаманти. Пружината на овој модел може да понуди до 100 часа резервна енергија, со заштеда на енергија добиена со намалување на бројот на брзини.

Оваа исклучителна креација не е за секого и по сечиј вкус, но дефинитивно не можеме да ги игнорираме знаењата и вештините кои двете куќи ги имаат вградено во неговиот дизајн. Часовникот е обработен со кожни ремени во црвена и зелена боја. На крајот, можеме да кажеме дека овој модел е ограничен на само 20 парчиња, а секое, без разлика дали ќе ја изберете верзијата во розова или бело златна, ќе ве чини 185.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement