Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Louis Vuitton: Cruise колекција 2022 е ода на радоста и оптимизмот

Интензивни бои, специјални дезени и вселенски допири…

Модните куќи ги презентираат своите Cruise колекции, а сега сите погледи се свртени кон втората Cruise колекција на Louis Vuitton и Николас Гескиер. Пред една година, во текот на првите месеци од пандемијата, снимаше во студиото, но оваа година, поточно денес, тој реши да претстави кратко видео во „Ax Majeur“, парк за скулптури надвор од Париз дизајниран од починатиот израелски екологист и уметник , Дани Караван.

Локалните жители ја опишуваат Axe Majeur како место што прави да се чувствуваме како да сме надвор од времето. Вистина е дека оние кои го познаваат Никола Гескиер многу добро потврдуваат дека овој опис уникатно одговара на неговите интереси, личност и љубов кон комбинацијата на научна фантастика, простор и мода. Целата сцена е во голема мерка испреплетена со колекција што е донекаде инспирирана од вселенскиот туризам.

„Тоа е многу оптимистичка, среќна колекција“, додаде дизајнерот.

Колекцијата е заснована на светли бои и волумени, додека мини фустаните имаа некои елементи кои потсетуваат на падобран, а истовремено на панталоните им беа зашиени елементи од вселенски одела, инспирирани од Андре Куржеж, француски дизајнер чии креации на вселенското доба шеесеттите години се сметаат за футуристички дури и половина век подоцна.

Дизајнерката е возбудена од враќањето во нормала и станува јасно со гледање здолништа со импресивни крилја, но и коктел фустани кои блескаа како диско топки. Сето ова весело расположение го истакнуваат свилени блузи со женствени детали на грбот, додавајќи лесна и нежна естетика на останатите парчиња и давајќи им почесто секојдневен и носен карактер.

Како што расте темпото на деловно работење, дизајнерот сака да одржи полесен пристап кон неговите креации. Токму оној што го усвои за време на пандемијата и месеците во кои бевме затворени. „Се надевам дека индустријата ќе биде посвесна на овој начин“, изјави насмеаниот креативен директор Николас Гескиер.

Погледнете како изгледаше шоуто во галеријата и не пропуштајте го видеото од оваа специјална колекција!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement