Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Gucci претставува неверојатна колекција на накит Hortus Deliciarum

Креативниот директор на брендот Гучи, Алесандро Микеле, постојано не воодушевува со своето брилијантно дизајнерско око за комбинирање на луксузот на високата мода со волшебните чуда на природата.

Со колекцијата накит Gucci High Jewelry, ние сме целосно потопени во еклектичниот калеидоскопски универзум на Микеле благодарение на преку 130 парчиња украсени со скапоцени камења.

Наречена „Hortus Deliciarum“, латински за „Градина на задоволствата“, втората колекција на накит на Гучи е навистина линија на бујни задоволства. Дизајнирана со богати, живописни нијанси и силуети, оваа колекција е инспирирана од симболични мотиви кои им се драги на креативниот директор Алесандро Микеле и италијанската луксузна куќа.

Сложените мотиви за дизајн се поделени во четири поглавја инспирирани од минливата убавина на природниот свет, небесни пејзажи покриени со starsвезди и чудесни зајдисонца.

Првото поглавје претставува ода за прекрасната убавина на природните пејзажи. Накитот е инспириран од отворени простори кои се претставени преку скапоцени интимни талисмани и каскадни дијаманти. Колекцијата ги истражува заситените, хипнотички нијанси на небото на зајдисонце преку изразито романтични и готски стилови за второто поглавје од колекцијата.

Во третото поглавје на Hortus Deliciarum, романтиката на градината со рози ја формира основата за најделикатната и најженствена нарација досега со вклучување на светло обоени скапоцени камења.

Последното поглавје повторно зборува за животинското царство, евоцирајќи го митскиот бестијар и древниот мотив за дизајн на фауна по кој Микеле беше позната од самиот почеток во марката Гучи.

Погледнете ги фотографиите од новата рекламна кампања со актерката Џоди Тарнер Смит. Колекцијата накит Hortus Deliciarum се продава исклучиво во бутикот Gucci’s Place Vendome во Париз.

Gucci predstavlja zadivljujuću kolekciju nakita Hortus Deliciarum

Gucci predstavlja zadivljujuću kolekciju nakita Hortus Deliciarum
Gucci predstavlja zadivljujuću kolekciju nakita Hortus Deliciarum
Gucci predstavlja zadivljujuću kolekciju nakita Hortus Deliciarum
Gucci predstavlja zadivljujuću kolekciju nakita Hortus Deliciarum

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement