Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Fabulous 50: Како елегантно да комбинирате фармерки ако имате 50+

Годините се само бројка, а модата пред се знае тоа добро и им овозможува на сите жени да ја пуштат својата фантазија, да ги изберат парчињата што ги сакаат и да создадат стил што им одговара – без оглед на возраста.

Она што се случува, сепак, е дека додека растеме, ние самите се менуваме и тоа се рефлектира во нашиот стил. Многу модни парчиња или бои што можеби ви се допаѓале во минатото сега може да изгледаат „премногу“ недоволно или некомпатибилни со денешниот начин на живот.

Затоа, и сосема природно, барате инспирација во стилските икони и модните упатени лица кои се поблиску до вашата возраст и со кои се чувствувате идентификувани.

Фармерки по педесеттите години

Фармерките и парчињата тексас генерално се комбинираат со леснотијата, релаксацијата и реактивноста на младоста, но тие навистина се дел што ги надминува возраста и полот. Без разлика дали носите тесни фармерки, прав крој, обоени или црни, ова очигледно има врска со стилот што го смисливте и кој најмногу ви одговара.

Ако мислите дека ви недостасува малку стилска инспирација, ние ви претставуваме дами кои имаат 50 години и кои ќе ве инспирираат да уживате во фармерки и нивната возраст.

Со џемпери + рамни чевли

Грес Ганем, 54-годишна икона во стил, се потпира на класичните парчиња од нејзината гардероба и создава елегантен изглед со фармерки: таа често ги комбинира со џемпери и рамни чевли. Бонус парче, кошулата што ја носи под џемперот.

Со кардиган и сандали

Оваа година, Ренија Јаз, 54-годишна модна дизајнерка, инвестира во трендовски парчиња, јаки од бисниа и комбинирање фармерки со џемпер. Изгледот го надополнува со црвени сандали, но исто така можете удобно да носите мокасини или балетанки.

View this post on Instagram

Big collar energy

A post shared by Renia Jaz (@venswifestyle) on

Со обоена кошула + долг мантил

Шеесет и петгодишната Лин Слејтер, која на Инстаграм стана позната како Случајна икона, има слабост во палтата, која често ги носи со фармерки. Во оваа облека таа комбинираше фармерки со цветна кошула и долг црн капут, додека стајлингот го надополни со балетанки и кружни очила за сонце.

Denim on Denim 

Линда Роден (72) е поранешен модел и стилист. Таа обожава фармерки и ги носи во сите можни комбинации. Таа сака да избере „Denim on Denim“ (тексас кошула и панталони) во комбинација со бели балетанки.

Со твид јакна + чизми

54-годишната поранешна модна уредничка, а сега писателка и блогерка Алисон Волш комбинираше фармерки со твид јакна и црни чизми од 60-тите, додека во раката држеше винтиџ кожна чанта Гучи.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

По кратка пауза поради коронавирусот, Меланија Трамп повторно му се придружи на сопругот на претседателската турнеја. Како и секогаш, таа го поддржа својот сопруг...

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Fine Living

Statement лустерите се хит дизајн за ентериер веќе некое време. Ова се раскошни висечки уреди кои го осветлуваат и разубавуваат домот. Лустерите некогаш се...

Advertisement