Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Chanel Cruise 2021/22 – Ода на Коко и Кокто

Импресивната колекција создадена од Вирџини Виард, инспирирана од делото на Жан Кокто, е претставена на уникатно место на југот на Франција.

Женски фигури шетаа пред огромни бели варовници носејќи црно-бели комплети, кревајќи прашина со своите макси фустани. Долгите редови на црни реси танцуваа на секој чекор, додека силната светлина на францускиот југ создаваа атмосфера на мистерија и лето. Ова е презентација на колекцијата Chanel Cruise 2021/22 што се одржа попладнето на 4 мај во Кариере де Лумиес, каменолом за варовник во живописното село Лес Бакс де Прованса.

Изборот на место не е случаен. Овие каменоломи претставуваа сцена за „Testament of Orpheus“ на Жан Кокто (1958) и симболичниот чин на уметничката директорка Вирџинија Виард, бидејќи францускиот режисер беше личен пријател на Габриел Шанел. Покрај тоа, создавањето на целата колекција е инспирирано од делото на Кокто.

„Едноставноста, прецизноста и поезијата на неговите филмови ме принудија да создадам многу „чиста“ колекција, со два различни тона, светло бела и длабока црна“, опишува Виард. „За да ја искажам неговата екстремна модерност, сакав нешто доста карпесто. Многу раб, кожа, бисери и светки, маица со ликот на моделот Лола Никон (која го отвори и затвори шоуто) облечена во твид како рок-sвезда. Изглед кој потсетува на 60-тите и панк-модерноста“.

Влијанија од работата на Жан Кокто има насекаде, како на пример во сино сина боја – нијанси што ги користел во својата грнчарија или во бела униформа што потсетува на костумот што Коко Шанел го дизајнирала за претставата, Oedipus Rex.

Во исто време, ѕвездата со која уметникот ги потпиша своите цртежи е проектирана на sидовите за време на шоуто. Имало и технолошки иновации, како што се четири комбинации на облека, изработени од еколошки материјали.

На ревијата, што била емитувана во живо на социјалните мрежи на француската куќа, учествуваа неколку добри пријатели на Шанел, како Шарлот Казираги, придружувани од нејзината мајка, Каролина од Монако, Ванеса Паради, Алма Јодоровски и Каролин де Маигрет.

На крајот од презентацијата на колекцијата, моделите пуштија десетици гулаби (уште една референца за Кокто) да летаат низ небото, додека забавата продолжи во градината на соседниот хотел Бауманиер со музички перформанс во живо со Ванеса Паради, Ангела, Жулиет Арманет и Себастијан Телиер.

Друго изненадување за оние што гледаа – од таму или преку Интернет – бил обидот на Шарлот Касираги да пее пред публика за прв пат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement