Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

BURBERRY колекција инспирирана од врската помеѓу човекот и природата

Рикардо Тиши и оддава почит на врската што постои помеѓу човечката раса и природата.

Заклучен во своите четири sида поради пандемијата на коронавирус, Рикардо Тиши се свртел кон природата за да најде инспирација за неговата последна колекција, соодветно наречена „Escapes“. За сезоната есен / зима 2021 година, Тиши се сврте кон британските занаети и движења од почетокот на дваесеттиот век, кога „луѓето основаа заедници со длабоко почитување на природата и отворен простор, гледајќи во иднина што ќе отвори многу можности“, објаснува тој.

Изразувајќи ја врската помеѓу човештвото и природата, Тиши создаде плетени капи кои се поврзани со еленски глави, додека патиките и чизмите беа моделирани врз основа на нивните копии. Користејќи еколошка алтернатива на вистинската кожа, фотографските обрасци на животинско крзно се појавуваат на кошулите, како и на палта направени од имитирачко крзно. Класични тренч мантили, волнени јакни и колеџ палта се исто така дел од неговата најнова понуда.

Целата колекција можете да ја видите во галеријата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement