Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

7 For 70: ​​Max Mara соработува со 7 уметници и слави 70-годишнина

Поврзување на модата со уметноста …

Седум… број што во многу древни цивилизации значи комплетност, откривање и знаење. Значи, 7 уметници, 7 специјални маици кои слават 70 години мода на Max Marа, која е позната низ целиот свет како претходник на денешниот „pret-a-porter“. (ready-to-wear)

Овие прекрасни маици се изработени од луксузен, свеж, чист памук. Тие се специјално дизајнирани за прикажување на секое уметничко дело.

Така, на пример, маиците носат фотографии од Вилијам Вегман, на кои се гледаат многу елегантни кучиња облечени во камилски палта Max Mara 101801. Другите мотиви вклучуваат графика со тематски науки од Брајан Гримвуд или блок-графика на познатиот илустратор Франсоа Бертоуд. И за крај, како додаток на сето ова, има графички отпечатоци од Ерберто Карбони од 60-тите години на минатиот век, кои биле презентирани и на модната писта F/W 2021 во Милано.

Но, зошто меѓународната куќа избра маици за да прослави толку важен момент?

Бидејќи оваа клучна ставка не е само едноставен врв со кратки ракави и права линија, таа е „statement облека“, непроменета со текот на времето и вистинско „празно платно“ кое нуди бесконечни можности за комуникација.

„Маицата е многу едноставен начин да им кажете на луѓето кои сте и што сте всушност“, рече Денис Нотдруфт, директор на Музејот на мода и текстил во Лондон и кустосот на главната изложба „T-SHIRT: CULT – CULTURE – SUBVERSION“ е токму посветена на оваа облека. Можеби е наједноставната облека, но го почитува, открива и зајакнува идентитетот на носителот и е метафора за модниот етос Max Marа во последните 70 години.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement