Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

50 години од смртта на Џими Хендрикс: Незаборавни моменти на сцената

Тие велат дека тој бил најголемиот, најдобриот и највозбудливиот гитарист кој некогаш свирел на планетата Земја.

На 18 септември 1970 година, светот го загуби според многумина најдобриот гитарист на сите времиња, Џими Хендрикс. На денешен ден пред половина век, Хендрикс стана еден од првите членови на несреќниот клуб од 27 години – група музичари кои починаа на 27-годишна возраст.

За да го прославам неговиот краток, но креативен живот што остави неизбришлива трага во историјата на музиката, ќе истакнам седум негови незаборавни моменти на сцената. После Џими, многу луѓе „палеа“ гитари, свиреа на грб, ги кинеа жиците со заби … Но, никој не го стори тоа како мајсторот Џими.

„Wild thing“ во Монтереј Поп, 18 јуни 1967 година.

Денот кога изгоре гитарата. Фразите „неговото свирење гореше“ и „не пробувај го ова дома!“ Потекнува од овој концерт. „Кој“ требаше да настапи по Џими Хендрикс, но тие се плашеа дека Џими ќе биде „тежок чин за следење“. За среќа, играта петка-глава утврди дека „Кој“ ќе настапи порано. За жал, тие не знаеја дека Џими има ас во ракавот, поточно – натпревар

„Sgt. Peppers Peppers Lonely Hearts Club Band“ во Лондон, 22 декември 1967 година.

Едно е да се скрши насловната страница на познатите „Битлси“, а друго е да се покажат зачудувачки акробации на гитара на неа, а третата е да се направи тоа пред групата „Битлси“ – наводно Пол Мекартни бил во толпа со главата и брадата. Како што предупредува самиот Хендрикс – внимавајте на ушите!

„Fox lady“ на поп фестивалот во Мајами, 18.05.1968 година.

Оригиналната хит-пурпурна капа на Џими „Foxey Lady“ – на 18 мај 1968 година, само тие двајца беа доволни за да го засенат секој друг што настапи тој ден во Мајами.

The Star Spangled Banner“ во Вудсток на 18 август 1969 година.

Дали воопшто треба да кажаме нешто, ова е веројатно моментот кој е најтесно поврзан со ликот и делото на Џими Хендрикс. Оваа свирка во Вудсток може лесно да биде единственото документирано време кога стотици илјади луѓе со ентузијазам го дочекаа понеделникот, девет наутро. Американската химна никогаш повеќе не беше иста по Хендрикс и неговиот познат психоделичен настап во Вудсток.

Хендрикс на шоуто на Дик Кавет, 9 септември 1969 година.

Хендрикс можеби веќе беше сензација меѓу британските деца и Американците кои го фатија на Монтереј Поп и Вудсток, но тој не го имаше своето деби на американската телевизија се додека не освои поширока публика во шоуто на Дик Кевет.

Џими на островот Вајт, 30 август 1970 година.

На помалку од еден месец пред да почине, Хендрикс беше убедлив победник на фестивалот Остров на Вајт по изведбата на „Митралез“.

Џими на фестивалот на отворено убов и мир, Германија, 6 септември 1970 година.

Во она што се покажа како негов последен настап, само 12 дена пред неговата смрт, Хендрикс прошета низ прекрасната сет-листа, која содржеше многу хитови од последните четири години.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Силната и многу заводлива боја на црвено вино е создадена за есенска шминка, а тоа ќе доминира на лицето, па затоа ќе биде доволно...

Fine Living

Тоа е време од годината кога нашите домови се повеќе се исполнуваат со топли, сочни и рафинирани ароми на миризливи свеќи. Мирисите се многу...

Fool Moon

Разводот сам по себе е многу тежок и стресен. Кога сè уште имате многу пари, разводот може финансиски да ја „повреди“ едната страна, додека...

Green Tea

Пешачењето е наједноставниот начин на физичка рекреација, а само половина час пешачење на ден може да направи многу за здравјето, како и за слабеењето....