Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

5 најголеми скандали во светот на модата

Сериозни последици и судски процеси!

Светот на модата обично изгледа многу привлечно – како бесконечна серија ревии, забави и одлични кадри со врвни модели. Но, понекогаш овој систем не успее. Лудиот распоред на работа на дизајнерите може да доведе до нервен слом и одвратни активности, а лошиот дизајн за време на подготовката на колекцијата може да резултира со навреда на целата социјална група.

Ги заокруживме 5-те најголеми модни скандали кои завршија со судски процеси, јавно извинување, па дури и отпуштања.

Карл Лагерфелд и фустанот со цитати од Куранот

За колекцијата Шанел мода 1994, пролет/лето, Карл Лагерфелд направи неколку фустани извезени со арапско писмо. Како што мислеше самиот Карл, тоа беа редови од арапски љубовни стихови. Но, подоцна се покажа дека всушност станува збор за цитати од светата книга на муслиманите – Куранот. Исламската јавност беше револтирана. Точно, Лагерфелд се извини за невнимателната истрага, а скандалозните фустани беа уништени. Оттогаш, дизајнерот бил исклучително внимателен кон културните референци во неговите колекции.

Наоми Кембел и куќната помошничка

Наоми Кембел е позната по својата непријатна природа – супермоделот честопати била обвинувана дека е незгодна за работа и комуникација. Но, најголемиот скандал се случи со една од нејзините куќни домаќинки. Жената ја тужела „црната пантерка“ затоа што мавала со мобилен телефон. Жената добила повреди на главата и четири конци, а Наоми е казнета во облик на општокорисна работа – Кембел излегла да ги чисти улиците на Њујорк во фустанот на Dolce & Gabbana!!

Џон Галијано и антисемитските изјави

Оваа приказна своевремено ја покриваа сите светски таблоиди – пијан JЏон Галијано во еден од француските локали си дозволи бројни антисемитски изјави за жената со која се судри. Следното утро, видеото од инцидентот беше на сите веб-страници, а самиот дизајнер беше отстранет од позицијата креативен директор на куќата, Christian Dior. Во текот на следните неколку години, Галијано започна со јавно покајание и постепено враќање на неговата репутација – по што доби нова работа во Maison Margiela. За среќа, на крајот сè заврши добро, но дизајнерот доби целосна осуда за случајот.

Вирџил Аблох и присвојување на туѓо авторство

Креаторот на брендот Off-White и креативниот директор на линијата за машка облека, Louis Vuitton, често е обвинет за позајмување на туѓи идеи. Точно, до неодамна, ова најмногу го правеа корисници на социјални мрежи. Но, во август, Волтер Ван Беирендонк го обвини дизајнерот за плагијат. Волтер забележа дека неколку предмети од последната машка колекција на Louis Vuitton сомнително личат на оние што тој самиот ги создаде пред неколку години. Тој исто така додаде дека Аблох може да побара целосна соработка од него – неговата плата и можностите на чело на една голема француска куќа го овозможуваат тоа.

Филип Плеин и златни хеликоптери

Филип Плен веќе неколку години гордо се прогласува за крал на модните скандали – не поминува ден кога дизајнерот не успева да влезе во друга приказна. Но, за време на овогодинешното шоу есен/зима, тој отиде дури и подалеку од вообичаеното. Модната писта беше украсена со златни хеликоптери, а моделите носеа кошаркарски дресови со бројот 24 – истиот што го носеше легендарниот играч Коби Брајант. И сè ќе беше во ред ако Брајант не умреше еден месец пред тоа од пад на хеликоптер. Социјалните мрежи експлодираа од револтираните реакции од корисниците, а дизајнерот бил принуден да се извини и да донира средства во фондација именувана по починатиот кошаркар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Патриција Реџани, убиецот на Маурицио Гучи, прикажана во филмот „House of Gucci“, имала раскошен живот во затвор и изненадувачки, до денес Гучи и плаќа...

Four Seasons

Колку пати сте слушнале дека не треба да се оди во Израел затоа што таму е опасно? Но, кога ќе ја погледнете убавината и...

Wall Street

Рош Македонија и Триглав Осигурување започнаа стратешка соработка во доменот на доброволното приватно здравствено осигурување, со вклучување на услугите на Foundation Medicine во полисите...

Green Tea

Меѓу кулинарските стручњаци кои привлекуваат внимание со своите иновации е и познатиот готвач Доминик Орсини, кој ни открива како да го воведеме виното со...

Advertisement