Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

5 начини да постигнете совршени локни

Речиси секогаш им завидуваме на сопственичките на кадрава коса, бидејќи овој тип на фризура изгледа идеална за секоја пригода, енергична и со помдладувачки ефект.

И, што е најважно, можете сами да направите локни, без посебни вештини, па дури и без помош на специјална пегла. Откриваме 5 начини на кои можете да постигнете совршена кадрава коса – со помош на професионален совет и народни методи.

Класични локни со пегла

Најочигледен и добро познат начин да се постигне виткана коса е виткање со пегла/фигаро. Не заборавајте да ставите термичка заштита на косата пред обликување за да не ја уништите, навиткајте ги прамените, исчешлајте ја косата или едноставно отплеткајте ги и нанесете средство за обликување. Ако земете големи прамени, тогаш ќе добиете мазни кадрици, а ако се мали, дури можете да се обидете да добиете афро-ефект.

Користење на „пунџа“

Ако не сте љубител на пегли, колку и да се трудите, сепак ја расипуваат структурата на вашата коса, постојат многу други начини. Можете да направите кадрици многу едноставно: доволно е да ја поделите влажната коса на неколку делови, да ги завиткате насоките во пинџа со помош на еластична лента и да одите неколку часа. Кога косата ќе се исуши, ќе имате убава виткана коса. Но, методот не е погоден за густа или долга коса – таквите кадрици не можат да траат долго.

Користете витлери

Ова е можеби најстариот и најкласичен начин на виткање коса. Ова го сторија нашите мајки и баби, кога не беа измислени ниту пегли. Ние ја делиме косата на прамени, ги применуваме витлерите на нашата – и спиеме со нив преку ноќ. Не е најзгодно, но многу ефикасен начин кога нема притегнувачи на дофат на раката. Покрај тоа, модерните верзии на витлери се многу различни од оние што се користат претходно, така што тие се попогодни за употреба.

Со ленти од ткаенина

Ако спиењето со витлери е многу непријатно, можете да излезете од ситуацијата на едноставен начин. За да го направите ова, ќе ви требаат тесни ленти од ткаенина што сигурно можете да ги најдете дома. Исто како витлерите, се виткаат прамени на нив, оставајќи парчиња ткаенина околу рабовите за да можеме да ги врзуваме подоцна. Утрото ги отстрануваме и ја стилизираме косата.

Плетенки

Друг стар (и безвременски) трик за совршени кадрици се плетенките. По миењето, влажната коса плетеме слатки плетенки, а обемот на идните кадрици зависи од нивниот број и спиеме со нив преку ноќ. Наутро, одвртете ги плетенките, ставете фиксатор – а витканата коса сигурно ќе трае во текот на денот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Останаа само 31 ден до крајот на оваа година, па затоа е време полека да ги сведеме впечатоците. Се разбира, овој пат нема да...

Green Tea

Бидејќи повеќето жени ја запоставуваат грижата за кожата за време на нивната младост, тие се борат во текот на 40-тите и 50-тите години да...

Green Tea

Неделата на модата во Париз се затвори со претставување на новата колекција Миу Миу за сезоната пролет / лето 2021 година. Набргу потоа, таа...

Fool Moon

Иииии …… .. стигнавме до последниот месец од оваа тешка 2020-та. Годината што нè воведува во новата ера која верувале или не – официјално...

Advertisement