Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

3 необични комбинации на бои кои ќе ве направат улична sвезда

Комбинации на бои што вредат да се погледнат!

Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата. Способноста убаво да се комбинираат боите е или вродена вештина, или е резултат на големо искуство. Тоа е она што ви предлагаме да тренирате – и исто така обидете се да научите како да размислувате надвор од рамките.

Избравме три комбинации на бои, кои поради некоја причина обично се избегнуваат – и решивме да покажеме дека навистина можат да се носат неверојатно добро.

Црвена + розова

Многу девојки вредно ја избегнуваат оваа комбинација на бои: се чини пркосно и кич. Подготвени сме да ве убедиме во спротивното: често овие две бои изгледаат многу хармонично и даваат многу простор за фантазија и експериментирање: можете да комбинирате и потемни и пастелни нијанси на овие бои, како и најсветлите. Оваа комбинација сигурно ќе ве оддели од толпата.

Темно сина + црна

Оваа комбинација обично се критикува за недостаток на контраст. Се обложуваме дека темно сината наспроти црната изгледа уште подлабоко и помирно. И тогаш, таквата комбинација делува како празен лист за посложени стилски техники. Можете лесно и безбедно да ги додадете најсветлите детали во црно-синиот изглед – и тоа ќе изгледа хармонично. И можете да ги оставите само нив – и тоа ќе биде мирна, скоро медитативна комбинација.

Црна + розова

Друга контроверзна комбинација – и во извесна смисла антитеза на претходната. Честопати се критикува за прекумерниот контраст. За да го избегнете ова, препорачуваме да се држите до помеките, пастелни нијанси на розова боја. Сепак, познатото „шокантно розово“ Schiaparelli исто така ќе биде соодветно – но прашањето е дали имате храброст да го сторите тоа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Иако пандемијата има видено помалку странски туристи отколку претходните години, тоа не значи дека нема да гледаме омразени „чешки“ сандали на секој чекор во...

Fool Moon

Се буди доцна и мора брзо да се облече за да стигне за работа. Трча низ кујната и ја закачува чашата кафе и го...

Cotton Club

Со над 70 години постоење, мартинките се вечен тренд кој оди толку добро со сè. Кога ќе скролате низ фидот на Инстаграм, имате впечаток...

Fool Moon

Ако се надевавте на feel-good серијал што ќе ве одвлече од фактот дека помина скоро една година од почетокот на пандемијата, ќе мора да...

Advertisement