Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

10 фустани во стилот на Jacqueline Kennedy кои треба да ги има секоја девојка

CIRCA 1960s: Former First Lady Jacqueline Kennedy enjoys herself at a picnic circa the 1960s. (Photo by Michael Ochs Archives/Getty Images)

Обрнете внимание на стилот на првата дама Jacqueline Bouvier, која влезе во историјата како Џеки Кенеди и Џеки О – таа е една од оние хероини чиј стил ги надминува времето и трендовите.

Нејзиниот стил е секогаш релевантен. Можете бесконечно да ги прегледувате нејзините архивски фотографии. Парчињата што ги носеше, било да се тоа долги ракавици, свилени шалови, преголеми очила, станаа класици. Некои од нив дури заминаа во историјата, како што е торбата Гучи (подоцна ја доби името Џеки според првата дама) или розовиот твид Шанел. Таа е муза за дизајнери, уметници и филмаџии многу години – Марк Џејкобс дури и ја посвети целата своја најнова колекција за есен / зима.

Гледајќи ги фотографиите, сакаме да се облечеме како неа. Дури и во рамките на строгиот официјален протокол, таа најде начини да ја покаже својата индивидуалност – и затоа засекогаш остана во историјата како една од главните икони на стилот. Во улога на беспрекорна домаќинка на Белата куќа, таа носеше одела во светло обоени фустани без ракави со машна на половината и задолжителни бели нараквици и бисери. Нејзините стајлинзи беа секогаш од доброто и едноставно – можеме да кажеме дека таа беше минималистичка долго пред овој збор да влезе во модната лексика. Сигурни сме дека таа сега би примила гости во бледо розова облека од „Валентино“, би присуствувала на добротворни настани во бисерен фустан од Рим Акра и ќе ги помине семејните вечери во едноставен фустан од Сандро Парис или Марк Џејкобс.

И, ако сакате да повторите и еден нејзин легендарен изглед, можете да најдете избор од 10 соодветни фустани во нашата галерија. Лежерно, за коктел и вечер – има модели за секоја пригода.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Есенскиот шопинг е како утешна награда: денот е скратен како миење на 90 степени, но хеј, погледнете ги новите палта! Температурата паѓа од час...

Cotton Club

Живанши стана хит на Инстаграм во последните неколку дена со серија фотографии од новата колекција, која беше претставена од инфлуенсери од светот на модата,...

Route 66

Со задоволство ве информираме дека во оваа, 2020 година, брендот Range Rover го слави својот 50-ти роденден и по тој повод воведува специјално издание...

Green Tea

Предупредување: откако ќе го прочитате овој текст, би можеле да се оддалечите од вашиот мобилен телефон – со гадење 🙂 Бидејќи, гаџетите (мобилни телефони,...