Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

10 парчиња без кои французинките не можат да ја дочекаат зимата: Основа на гардеробата на секоја жена со стил!

Што сакаат да носат стилските кралици во текот на зимата? Дознајте подолу без кои парчиња Французите не можат да ги замислат ладните сезони:

  1. Долг волнен капут

Беж, црн, сив – кој долг модел ќе го изберете во неутрална нијанса, не можете да погрешите. Едно долго вистинско палто е „мора да се има“ во гардеробата на Французинката.

“Јас секогаш купувам поголем број. Тоа се однесува на палта и џемпери. Избирам поголем број затоа што мислам дека изгледаат подобро кога се малку пошироки отколку кога се тесни”, признава Жан Дамас, една од новите икони на Франција во модата.

  1. Волнен блејзер или јакна

Уште едно незаменливо парче за сезонската слоевита облека. Може да се комбинира со панталони, здолништа и фустани, а може да се смести и под претходно споменатото долго палто.

  1. Пердувеста јакна

Кога сакаат да се одморат од шик палта, обичните Французинки посегнуваат по јакни со пердуви кои обезбедуваат топлина за време на студените месеци, а исто така можат да изгледаат многу модерно.

  1. Ролки

Ако сакате зимска гардероба по примерот на Французите, мора да се најде барем една ролка во неа. Играјте безбедно и изберете безвременски црн модел кој ќе изгледа совршено во комбинација со јакна.

  1. Плетени џемпери

Веројатно сте забележале дека побарувачката за плетени џемпери е многу голема во последните неколку години, а можеме да им се заблагодариме на Французинките кои ни покажаа колку можат да бидат шик, дури и кога се носат со едноставни фармерки.

  1. Јакни и кардигани

За Французите тие се хит без оглед на сезоната, но во полн сјај јакните и кардиганите блескаат есен и зима. Не мора да застанувате само на долги модели, посегнувајте по варијанти на „култура“ кои се исто така многу убави.

  1. Волнени капи

Неизбежна глетка на улиците на Париз во зимските месеци. Волнените капи се исто толку популарни како класичните капи и беретки, а во исто време изгледаат многу подобро.

  1. Џемпер фустани

Одлични се затоа што се топли и пријатни, а сепак толку женствени, верува Жан Дамас. Фустаните како џемпери се уште едно парче за зима кое е „must have“.

  1. Чизми до колена

Покрај чизмите до глуждот, кои се најчести во нивните комбинации во текот на зимата, тие носат и чизми до колена. Французите не ја прифатија навиката да носат повисоки модели кои достигнуваат до бутовите и останаа верни на овие попрактични варијанти.

  1. Големи топли шалови

Ова е најважниот додаток за зимската мода за нив, без кој скоро и да не оди некоја комбинација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За да подготвите лажна карамела, користете меки урми и тахини, или паста од мелен семе од сусам. Иако рецептот е многу едноставен, треба да...

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Advertisement