Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Што да носите со беж капут: 20 елегантни примери

Одличните наслови како „Беж – ново црно“ веќе станаа клише и секојдневие, но сепак имаат мала тронка рационалност. Оваа боја навистина веќе успеа да стане иста полноправна класика како црната – ако дури и не ја надмина по популарност. Ова е особено точно за мантилите и палтата во оваа нијанса, што толку често блескаат во хрониките на уличните стилови и социјални мрежи, што можеби изгледа како да било отсекогаш така.

Но, и покрај култниот статус и навидум едноставноста, честопати се поставува прашањето: што да се носи со такво палто? Или, поточно, како да го носите без да изгледате досадно?

Беж капутот е прилично лесен за комбинирање, што значи дека дава голема креативна слобода – но мора да можете да го користите. Не мора да мислите на тоа како досадна, задолжителна модна класика. Може да игра улога на „празно платно“ на кое можете да „насликате“ сè што сакате – дури и нешто многу светло. Така, можете да носите работи со него во скоро секоја шема на бои. Во исто време, најблагородната беж боја изгледа убаво во комбинација со боите на земјата палета на тонови: на пример, кафеава и окер. Сите природни нијанси изгледаат одлично заедно – па зошто да не го искористите она што самата природа го смисли за вас?

Нијансите на скапоцени камења нема да изгледаат полошо на беж позадина: смарагдно зелена, сафирна сина и богата нијанса на рубин. Беж ја нагласува нивната длабочина и богатство – така што ова е најдобрата можна комбинација.

Во однос на стилот, постојат две сосема спротивни (но подеднакво победнички) опции. Првиот е да се оди на конвенционален начин и да се држиме до класиците во сè. Тоа значи да носите тесни панталони, плетена облека, „машки“ кошули и „вечни“ додатоци под палтото. Друг начин е да се игра со контрасти. Изберете најнеочекувани и директно спротивни работи по дух и расположение – на пример, тренерки, искинати фармерки и обична преголема плетена облека.

Но, најважното правило: никогаш не заборавајте на рамнотежата на пропорциите. На тој начин, секој стил ќе изгледа хармонично – без оглед на расположението и стилот.

Погледнете ги инспиративни примери во нашата галеријата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Дали ви се допаѓа? Шерон Стоун сите ја познаваме како актерка, а таа веќе долго време има едно, да речеме, хоби. Имено, sвездата на...

Four Seasons

„Секој има соништа. Само, не се сите реализирани. Хозе Паронела сонувал еден ден да изгради замок во посебен дел на Австралија. И, тој го...

Green Tea

Наместо скапи производи, секогаш можете да се свртите кон природни производи за нега на коса. Нивната предност е што тие не само што се...

Fool Moon

Долги години, 57-годишниот актер Бред Пит беше познат како еден од најатрактивните во Холивуд. На неговиот шарм не се спротивставија многу жени, меѓу кои...

Advertisement