Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

„Шангајско изненадување“: ретро и кинески мотиви во новата колекција на Lanvin

Бруно Сиалели ја претстави новата колекција на Ланвин во Шангај.

Кога Алберт Елбаз го објави своето заминување од Lanvin во 2015 година, многумина стравуваа за иднината на модната куќа. И со право: по дизајнер со толку силна визија, задржувањето на клиентела за бренд е честопати тешко. Сепак, по долго талкање, се чини дека Lanvin го најде своето ново лице – ангажирајќи го Бруно Сиалели. И иако неговите први колекции на куќи беа многу слични на Loewe на Џонатан Андерсон (претходна дизајнерска работа), во последните неколку сезони тој започна да ја открива сопствената визија за брендот.

Главната карактеристика на новиот Lanvin е женствено ретро со деликатни и многу внимателни упатувања на куќната архива. И, ако во есенската колекција ги преиспита гроздоберните рекламни кампањи и пакувањето на козметиката (на пример, чантите се направени во форма на кармини од Lanvin ), тогаш овој пат тој се сврте кон најпознатиот и најочигледен фустан за визит-карта Жана Ланвин – наметка де стил, онаа што го славеше творецот на куќата и засекогаш го впиша името во историјата на модата. Различни верзии сега се чуваат во најголемите светски музеи. Во исто време едноставен и револуционерен за своето време – фустан со низок струк, со мал кринолин и изглед на модерен врв со прерамки, цитираше Сиалели буквално, но сепак му даде модерен „звук“. Три нови верзии на бестселерот на neана Ланвин го отворија шоуто – дури сега нивниот дизајн изгледа полесен и воздушен, а наместо црн лак на половината, има обемен вез со монистра и кристали, што го повторува овој декоративен елемент.

Колекцијата вклучува и графики инспирирани од славните илустрации на orорж Лепапе, кои ги насликал за Lanvin , и сандали со високи потпетици, што се однесуваа на капакот на винтиџ шишињата за парфеми во куќата. Општо, целото шоу беше проткаено со духот на Арт Деко – и ова исто така има неоспорна логика. Врвот на славата на Жана Ланвин се случи во текот на 20-тите и 30-тите години – ерата на доминација на овој стил во уметноста ширум светот. И таа, во извесна смисла, беше негово олицетворение. Главните карактеристики на Art Deco се бојата, геометријата и едноставните форми.

Кина стана уште еден важен лајтмотив на колекцијата – од модната ревија во Шангај до отпечатоците на фустани и блузи. И ова, повторно, е многу логична одлука на повеќе нивоа одеднаш. Прво, Lanvin сега е дел од кинескиот финансиски и индустриски конгломерат Fosun International.. Второ, во последниве години, Кина е главната надеж и поддршка на целиот моден свет – тоа се кинеските потрошувачи кои се покажаа како најлојални и дарежливи. Трето, земјата го преживеа и го победи коронавирусот побрзо од кој било друг, што значи дека, за разлика од Париз, можете да организирате полноправни емисии со неограничен број гости. И, конечно, во делото на Жана Ланвин, разни кинески мотиви, исто така, биле пронајдени неколку пати – на пример, везови во стилот на киноизградба. Се чини дека Бруно Сиалели знае што прави. И не само во однос на креативноста, туку и во деловната смисла – работата со кинескиот пазар сега е најисплатлива.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Колку пати сте слушнале дека не треба да се оди во Израел затоа што таму е опасно? Но, кога ќе ја погледнете убавината и...

Wall Street

Рош Македонија и Триглав Осигурување започнаа стратешка соработка во доменот на доброволното приватно здравствено осигурување, со вклучување на услугите на Foundation Medicine во полисите...

Green Tea

Меѓу кулинарските стручњаци кои привлекуваат внимание со своите иновации е и познатиот готвач Доминик Орсини, кој ни открива како да го воведеме виното со...

Fine Living

Од комбинирање материјали до неутрални и зелени тонови – ова се трендовите што ќе сакате да ги имплементирате во вашата кујна. Како што се...

Advertisement