Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Часовник со цвет на Лотос од 80.000 долари

Бутик брендот Cross Studio постои нешто повеќе од една година и успеа да се пробие до титулата неколку пати создавајќи неколку различни интересни часовници, вклучувајќи рачен часовник со тема StarWars вреден 150.000 долари и десктоп модел Batmobile…

Продолжувајќи со својата филозофија за создавање на колаборативни модели, Cross Studio ги здружи силите со францускиот архитект кој стана дизајнер на часовници, Ален Силберштајн, создавајќи ја својата најнова понуда. Силберштајн е познат по тоа што користи светли бои, геометриски форми и елементи за дизајн на поп-арт. Тој беше импресиониран од уникатните модели потпишани од Cross Studio и ги контактираше за да создаде партнерство и да создаде часовник инспириран од лотос.

„Бев воодушевен од првиот централен вител создаден од Cross Studio, кој ја прикажува „Ѕвездата на смртта“ од франшизата „Војна на ѕвездите“. Станав љубопитен и закажав средба со нивниот креативен тим. Мислев дека нашата прва средба ќе трае еден час, но четири часа подоцна, сè уште бевме во бизнис и го создававме она што ќе стане првиот Lotus Tourbillon. Она што требаше да биде само запознавање, резултираше со вистинска креативна средба“, вели Силберштајн за соработката.

Cross Studio Lotus Tourbillon ќе го има своето јавно деби во текот на претстојната недела на гледање во Дубаи. Создаден да ја содржи суштината на светиот азиски цвет, Lotus Tourbillon го користи централниот дизајн на турбилон на брендот. Содржи добро познато куќиште без алкалии, создадено од DLC титаниум со дијаметар од 45 mm. Часовникот нема традиционална круна, но функцијата за намотување се наоѓа на задниот дел од куќиштето и се изведува со помош на модуларен D-прстен, додека точното време може да се прилагоди со притискање на копче сместено помеѓу 3 и 4 часот.

Цветот на лотос е создаден од скелетирани титаниумски ливчиња и ја игра улогата на главната декорација на бројчаникот, наоѓајќи го своето место над централниот турбилон. Часовникот исто така го задржува распоредот на елементите Cross Studio, вклучувајќи го и системот за стрелки. Употребата на црвена, сина и жолта боја на бројчаникот придонесува за неговиот разигран дизајн, притоа одржувајќи минималистички стилски пристап. Lotus Tourbillon се напојува со рачно намотан турбионски механизам KS7000, кој има гломазна отворена главна пружина и нуди импресивна резерва на енергија од 120 часа. За да го задржи својот елегантен, минималистички изглед, часовникот доби едноставен црн гумен ремен. На крајот можеме да кажеме дека се работи за лимитирано издание со само 18 планирани примероци, со цена од 80.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement