Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Фустани за хероините на мрачни бајки во новата колекција на Christian Dior

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај!

Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја снима за генерациите што доаѓаат, постојано се придржува до темата на бајките, претставена за прв пат минатото лето. Овој пат, сепак, бајката што ја смисли изгледа малку потемна од очекуваното, но подеднакво привлечна. Откако Малата сирена се облече во креации на висока мода, на ред дојдоа Пепелашка и Црвенкапа!

Поради пандемијата на вирусот корона, ревијата што инаку би привлекла голем број посетители и модниот крем де ла крем, се одржа дигитално – спектаклот беше снимен во Версај, кој овојпат се претвори во навистина маѓепсана шума, која, како што знаете, е честопати сцената на скоро сите познати бајки. Долги, остри трње излегуваа од ѕидовите на кралската палата, поттикнувајќи модели, како Заспаната убавица, внимателно да шетаат околу неа. Според познатиот дизајнер, „колекцијата е инспирирана од бајки со феминистичка порака“.

Хероините од бајките, според нејзиното мислење, се основни икони на феминизмот – тие мораат да ги надминат сите искушенија што предизвикуваат замрзнување на нивната крв во вените и излегуваат како победници од секој предизвик. Нема ништо детско и кревко во новите фустани на Диор – напротив, тие се олицетворение на силата и моќта.

Самото шоу го отворија прилично носливи работи – беспрекорно скроени одела и јакни, палта и трикотажа. Повремено, сарафани и фустани со карнери и чипкасти ракави, во комбинација со кратки рамни чизми и оксфордки, се појавија можеби дури и неочекувано. Сите изгледи се надополнети со шалови и качулки, што може да се сфати како референца на Црвенкапа.

Целата оваа приказна е завршена со балски фустани, кои се еден вид ас во ракав и адутот на Мари Граци Чиури – наменет за принцезите од бајките, кои конечно ги надминаа сите предизвици во потрага по своите „среќни до крајот на животот“ , со една мала промена – за среќа не им треба принц на бел коњ, туку хармонија со самата себе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Fool Moon

Нозете во потпетици изгледаат убаво, долго и неверојатно, но да бидеме искрени, малку жени можат да ги носат со задоволство цело време. Сепак, со...

Advertisement