Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Уметноста на шопинг: Ова се близнаците на High Street облеката што нема да ви го испразнат новчаникот

Есенскиот шопинг е како утешна награда: денот е скратен како миење на 90 степени, но хеј, погледнете ги новите палта! Температурата паѓа од час на час, но видете ги овие чизми направени од превртена кожа. Цел ден дожд? Голема шамија од кашмир. Сообраќаен метеж? Јакна со големи димензии. И додека се муртите меѓу „Вечно сум лута што ме напушти летото (повторно!)“ И „леле види каква комбинација, есента е дефинитивно најинспиративна во однос на модата“, пристигна октомври и време за итно обновување на гардеробата.

Во стилот на Мари Кондо, „тоа што не ни предизвикува радост надвор од плакарот“, па и што може да не расположи, го оставивме внатре. Единствениот проблем е што повеќето од овие „среќни парчиња“ се наоѓаат во продавници чии картички со цени завршуваат во бесконечна серија нули. Добро тогаш. Ајде да купуваме попаметно. Во мисијата да го задржиме буџетот под контрола и да ги почитуваме сите импулси, се свртуваме кон комбинаториката. Можеби математиката не ви беше омилена на училиште, но решавајќи задачи за како да пресметате попуст на облека и да купите нешто за смешни пари дефинитивно ја прави интересна. Погледнете што избравме ние!

THE КАПУТ

Тоа едно парче каде ќе се чувствувате моќно, раскошно и подготвено за што и да донесе новата сезона? Оваа есен е палто со потпис на Loewe и тоа е долг, сериозен маслинов модел со два реда златни копчиња и стилизирана јака. Можеби сте тргнале во битка како генерал и можеби само се подготвувате за долг и напорен ден на работа. Ако сè уште не сте сигурни дали имате такви амбиции, варијацијата на Зара за темата можете да ја однесете на тест-погонот.

РЕТРО ПАТИКИ

Тие се целосно олдскул и изгледаат како нешто што го носеле нашите родители на час по физичко образование. Во идеалниот свет тоа е варијацијата Изабел Марант (а сепак е инспирирана од познатите успеси на Адидас), а во современиот свет на брз шопинг имаме достапна верзија во Зара која комбинира гумен ѓон, превртена кожа и крзно внатре во патиките.

КОМБИНЕЗОНИ (ЗА ХРАБРИ)

И тоа навистина само за храбрите. Бидејќи комбинирате сјајна ткаенина што сакале – не сакале, се прилепува за телото на сите места. И повторно, ова може да биде кул почетна точка за составување на слоевит есенски стил, во секој случај тесен комбинезон е идеален за модни експерименти. Веќе ви напишавме за случајот со Марина Сера и нејзиниот вртоглав успех на сцената, а сега е толку успешна што можете да најдете варијација на нејзината тема во Бершка.

ИТ ЧАНТА

Игра малку по трагите од bucket торбите , меката кожа од која е направена е во темата на хиперпопуларните креации на Bottega, а структурата на набори е дефинитивно од редовите на Мансур Гавриел. Оваа торба Loewe го состави сето тоа, правејќи го едно од најпосакуваните парчиња во сезоната. Таа е доволно голема и сепак е практична по големина и е одличен избор за дневна торба. Лидерите на Манго го сфатија ова, па затоа ставија скоро иста торба на закачалките.

ПЕТАР ПАН?

Можеби порано сме биле тим Звончица, но кога ќе ги споменеме големите јаки во стилот на Петар Пан, не можеме а да не омекнеме и да се сеќаваме на сите училишни слики до четврто одделение на нашите родители каде гордо се смешкаат во фустани со преголеми свечени јаки. Ние веќе предложивме како да го комбинираме овој тренд, а сега има препорака за плетениот фустан на Зара, кој навистина личи на нешто што се носело на првиот училишен ден во 80-тите години на минатиот век. И можеби сме само носталгични, но ние сме заљубени во таа прекрасна креација како последица на храброста на Миу Миу и Гани. Yes please!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Според количината на љубоморни испади, во споредба со другите знаци, Вагите се наоѓаат на средина. Дозата на љубомора кај Девиците е под просекот додека...

Fool Moon

Пејачката Ријана е повторно среќно заљубена. Избраникот на поп дивата е раперот A$AP Rocky, со кого е пријателка подолго време. Минатиот викенд, парот беше...

Cotton Club

Постојат неверојатен број видови на веренички прстени, од поедноставни до елегантни до вистински грандиозни варијанти. Милиони комбинации кои вклучуваат избор на скапоцени камења, нивната...

Fool Moon

Иако ги поврзуваат три различни елементи, вода, воздух и оган, жените родени во овие три хороскопски знаци имаат многу заеднички одлики, а една е...

Advertisement