Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Тренд од Инстаграм: „универзитетска“ бомбер јакна е хит оваа сезона

„Универзитетските“ bomber јакни повторно се во мода.

Заедно со традиционалните палта со ровови, палта со двојни гради и ртовите, бомбер јакните од колеџ, кои некогаш беа главно поврзани со гардеробата на американските колеџ спортисти – ќе бидат особено во тренд оваа пролет.

Главните атрибути на таквите јакни се светли контрастни ракави, плетени манжетни, еластичен појас и јака.

Универзитетската јакна за прв пат се појави во 1941 година. Со текот на времето, тоа стана омилено парче облека за студентите во секојдневниот живот.

Сега влијателите на новата генерација универзитетски бомбардери ја кренаа на ново ниво – прво со помош на брендот Стуси, а потоа и Луј Витон. Принцезата Дијана е забележана и меѓу љубителите на ваквите јакни – во 90-тите тие беа, можеби, еден од омилените елементи на нејзината гардероба за шетање со децата. Денес, фармерките со висок струк и шлицови и патики со густ ѓон ќе бидат најдобрата компанија со овие јакни.

Додатоците ќе додадат елеганција на изгледот: златни ланци и приврзоци, големи обетки, кожни чанти, очила за сонце со рамки во духот на 90-тите. Може да се инспирирате за експерименти со нов стил на профилите на Инстаграм, кои ви ги претставуваме подолу.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement