Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Тренд од Инстаграм: „универзитетска“ бомбер јакна е хит оваа сезона

„Универзитетските“ bomber јакни повторно се во мода.

Заедно со традиционалните палта со ровови, палта со двојни гради и ртовите, бомбер јакните од колеџ, кои некогаш беа главно поврзани со гардеробата на американските колеџ спортисти – ќе бидат особено во тренд оваа пролет.

Главните атрибути на таквите јакни се светли контрастни ракави, плетени манжетни, еластичен појас и јака.

Универзитетската јакна за прв пат се појави во 1941 година. Со текот на времето, тоа стана омилено парче облека за студентите во секојдневниот живот.

Сега влијателите на новата генерација универзитетски бомбардери ја кренаа на ново ниво – прво со помош на брендот Стуси, а потоа и Луј Витон. Принцезата Дијана е забележана и меѓу љубителите на ваквите јакни – во 90-тите тие беа, можеби, еден од омилените елементи на нејзината гардероба за шетање со децата. Денес, фармерките со висок струк и шлицови и патики со густ ѓон ќе бидат најдобрата компанија со овие јакни.

Додатоците ќе додадат елеганција на изгледот: златни ланци и приврзоци, големи обетки, кожни чанти, очила за сонце со рамки во духот на 90-тите. Може да се инспирирате за експерименти со нов стил на профилите на Инстаграм, кои ви ги претставуваме подолу.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нашата кожа е составена од повеќе од 50 проценти керамид (церамид), затоа не треба да изненадува што оваа состојка игра витална улога во одредувањето...

Cotton Club

И повторно ни недостасуваат забавите. Носталгијата за забави го достигна својот врв во новата колекција MSGM за есен / зима – скоро сè се...

Green Tea

Дали е паметно да се елиминира шеќерот целосно од вашата исхрана? Ограничувањето на слатките воопшто не е од корист, и може да биде опасно...

Cotton Club

Синоќешните награди „Златен глобус“ и покрај комбинираниот.н. „phygital“ формат нè враќаше во оние безгрижни времиња кога по доделувањето на наградите би сурфале по Интернет...

Advertisement