Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Ткаенини погодни за најжешките денови

Сè што треба да знаете за парчињата што ќе ги изберете во текот на летото.

Летото влезе во нашето секојдневие и целото внимание е насочено кон тоа како да создадеме соодветна и комплетна гардероба. Многу пати се занесуваме со трендови и дизајни кои се популарни и забораваме да се фокусираме на детали што ќе го променат и стилот и удобноста. Ткаенините припаѓаат на оваа категорија.

За летната сезона и денови со многу високи температури, има неколку ткаенини кои ќе станат ваш најдобар сојузник, бидејќи покрај стилот, тие великодушно ќе ви ја обезбедат потребната свежина, или барем нема да додадат поголема топлина. Ние ги откриваме подолу.

ЛЕН

Една од основните и омилени ткаенини на летото е лен без размислување. Лесен, транспарентен и апсолутно модерен, освои многу важно место и во нашите срца и во нашата гардероба. Иако е лесно стуткан и ја губи својата форма, тоа ни овозможува да создадеме врвен, потполно невнимателен, но секогаш модерен изглед. Изгледа многу убаво во бели тонови, но и во други неутрални, како што се беж и други земјени нијанси.

ПАМУК

Погоден е за сите сезони, бидејќи е природно влакно, што овозможува слободно движење на воздухот во внатрешноста на ткаенината. Ја остава кожата слободна да „дише“, обезбедувајќи удобност и флексибилност. Во овој момент вреди да се спомене дека во последно време се појави со името поплин, кое главно се користи за правење кошули, но и панталони.

ВИСКОЗА (РАЈОН)

Вискозата е материјал произведен со обработка на целулоза, структурен полисахарид на растенија, кој е погоден за создавање облека што го „гушка“ телото. На кратко, тоа е растителна суровина, што е еквивалентно на свила. Овозможува телото да „дише“ како памук, додека истовремено е многу лесно. Не е потребна посебна грижа, бидејќи можете да ја измиете дури и рачно, со млака вода.

СВИЛА

Свилата е една од најпопуларните ткаенини што се користи во топла клима благодарение на начинот на кој се прави. Ќе забележите дека како одминува времето, сè повеќе модерни девојки одлучуваат да го вклучат во нивниот секојдневен живот. Идеален избор е да додадете сјај на вашиот изглед. Ќе го најдете во многу дизајни, но ние најмногу сакаме свилени кошули, здолништа и фустани. Интензивните нијанси прават свилата да изгледа уште поимпресивно.

CHAMBRAY (КАМБРИК)

За жал, тексасот не е погоден за летните денови, бидејќи тоа е многу тешка ткаенина. Меѓутоа, ако сте љубител на дизајнот на тексас, не мора да се грижите, бидејќи можете да изберете парчиња од „chambray“. Тоа е ткаенина слична на тексас, која се состои од посветли или потемни нијанси, а истовремено има можност да апсорбира поголем дел од потта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement