Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

„Тифани и Ко.“ го претставува најскапото парче накит во својата историја

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на 20-30 милиони долари, но претставниците на брендот одлучиле засега да не откриваат подетални информации за неговата вредност во јавноста.

Овој ѓердан е повторно ажурирање на парче од „Tiffany & Co.“ создаден за Светскиот саем во 1939 година. Во тоа време, централниот камен на ѓерданот бил аквамарин со тежина од 200 карати, а денес целосно се состои од дијаманти со вкупна тежина од 180 карати. Во самиот центар е 80-каратен дијамант, кој е претставен од Тифани и Ко. претставен под името „The Empire Diamond“. Овој ѓердан содржи и платина. „The Empire Diamond“ може да се извади од ѓерданот и да се вгради во прстен.

Купувачот на ланчето ќе добие доживотна услуга од Тифани и Ко, а златарите секогаш ќе бидат во контакт со купувачот за да можат да го преместат дијамантот од ланчето до прстенот и обратно.

Ова е, инаку, најскапото парче во историјата на брендот после познатиот „Tiffany Diamond“, кој е оценет како „непроценлив“ и не може да се продаде. Новиот ѓердан ќе биде понуден на продажба, под услов купувачот да дозволи да се користи за изложби на различни брендови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement