Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

СКАРЛЕТ ЈОХАНСОН ВО КАМПАЊАТА ЗА ПОЗНАТИОТ МОДЕЛ НА ЧАНТА PRADA: ОГРАНИЧЕНА КОЛЕКЦИЈА НА PRADA GALLERIA ОСВОЈУВА СО БОИТЕ…

Актерката блесна во одлична кампања потпишана од уметникот Алекс Да Корте.Познатиот модел на чанта Galleria на Prada е создаден во 2007 година, а досега во сите претходни верзии се потврди како моден архетип на Prada, неокласик бидејќи одлично ги комбинира формата и функцијата и го претставува најдоброто од брендот. Чантата го добила името по познатата миланска адреса – Galleria Vittorio Emanuele II, во која се наоѓа бутикот каде што беше лансиран брендот Prada и кој беше основан од Марио Прада, дедото на Миуча Прада, во далечната 1913 година.

Затоа и не е чудно што големо внимание беше посветено на креирањето на новата кампања за моделот на чанти Prada Galleria 2023, која на прв поглед плени со својот изглед, но и со носливоста, во која славната Скарлет Јохансон доби главната улога со чантата. Кампањата наречена „The Glass Age“, чиј концепт е потпишан од венецуелско-американскиот уметник Алекс Да Корте, додека креативниот правец го спроведе Фердинандо Вердери (инаку креативниот директор на италијанскиот Vogue), привлекува со живи бои и графички решенија.

Соработката помеѓу Prada и уметникот Да Корте има за цел да покаже како долгогодишниот луксузен моден бренд совршено се поврзува со иконите на светот на познатите личности, а интересно е како Да Корте, чија работа е инспирирана од поп културата и надреализмот, главно создава преку видео формати, перформанс, импресивни сликарски и скулпторски проекти, оваа кампања за прв пат се сврте кон светот на високата мода.

Осум нови модели од новата лимитирана колекција привлекуваат со бои и комбинации на живописни геометриски дезени испечатени на препознатлива кожа Saffiano. На пазарот се достапни од денес.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement