Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Сите добитници на CFDA Fashion Awards 2020

На видео хостирано на платформата CFDA (Совет на модни дизајнери на Америка), Том Форд ги објави победниците на CFDA Fashion Awards 2020 година.

Претседателот на одборот на CFDA, Том Форд, ги објави победниците преку видео што премиерно се прикажа на новата платформа RUNWAY360. Секако, поради пандемијата Ковид-19, традиционалната церемонија е одложена на неодредено време, откако првично беше закажана за 8 јуни.

Среде глобалната здравствена криза, модната индустрија мораше да ги најде најдобрите начини на работа кои прво ја почитуваат безбедноста. Како резултат, модната недела во Њујорк за пролет 2021 година стана дигитална, а брендовите користат платформи за презентирање на своите колекции. Советот на модни дизајнери на Америка исто така мораше да направи промени во својата програма. Во јули, здружението објави дека наместо церемонијата на доделувањето на модните награди CFDA, изданието за 2020 година (наречено „модна матура“) строго ќе се фокусира на наградување на најдобрите модни креативци во американска женска облека, машка облека, додатоци и нови таленти, заедно со глобалниот дизајн. .

Денес, CFDA го одржа својот збор откривајќи ги победниците преку својата онлајн платформа RUNWAY360. „Од 1981 година, CFDA Fashion Awards ги признаваат најдобрите во модната креативност“, додаде Том Форд, претседател на CFDA, во претходно снимено видео. „Но, 2020 година беше нешто друго освен типично и решивме да се откажеме од личен настан и наместо тоа денес, на почетокот на модната недела во Њујорк, ги објавуваме победниците тука. Отсуството на церемонијата ни овозможува да се фокусираме на поддршка на дизајнерите за време на глобалната пандемија и пренасочување на нашите напори кон стипендии, истовремено воведувајќи ја расната еднаквост во мода. Само за оваа година решивме да се фокусираме исклучиво на номинирани дизајнери “.

Составивме список на победници и номинирани за CFDA Fashion Awards 2020.

Американска дизајнерка на женска облека: Габриела Херст

Американски дизајнер за машка облека: Керби Жан-Рејмонд за Pyer Moss

Американски дизајнер на модни додатоци Телфар Клеменс за Telfar

Американски дизајнер во развој: Кристофер Џон Роџерс

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Секси потпис е лично впечатливо секси движење на жената – маневар на кој размислува нејзиниот партнер со часови откако достигнал оргазам, со денови потоа,...