Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Сензуалност и моќ на машки елементи во женската гардероба

Дизајнерското дуо LES ÉMAUX ја претставува првата лимитирана колекција

Сензуалноста, силата и моќта на женската фигура која од самиот почеток лесно игра со елементите на женската и машката мода е одлика на модното дуо Les Émaux, а сега првата колекција лимитирана капсула колекција за есен/зима само го подобри тој впечаток! Модните дизајнери Нино Саблиќ и Кристијан Чакиќ сериозно ја сфаќаат модата. Жената Les aumaux е провокативна, секси и доминантна и не се плаши да прифати облека од машки облик во нејзината гардероба. Таква е новата колекција на брендот, која по форма и кратења е продолжение на нивната претходна работа. Акцентот е ставен на строгите раменици кои на целата колекција и даваат посилен, посекси, впечаток. Преку кошули, фантастични структурирани блејзери и моќни палта, цврстината на Les Émaux е вткаена во секоја нишка и цвест на капсула колекцијата.

Statement парчиња од колекцијата се секако блејзери, смело прилагодени да ги истакнуваат рамената, да го стеснуваат струкот и да оставаат впечаток на митска скулптура. Patchwork елементите на блејзери со двојни форми создаваат парче што станува неопходен елемент на женската гардероба. Неутралните есенски бои како кафеава и беж се менуваат со кариран дезен, додека за разлика од нив, позлатените детали се појавуваат преку копчиња и сјајни ремени во стилот на 80-тите. Преку draping, се постигнува манипулација со наборите на кошулите и фустаните, обемноста и трансформацијата на материјалот во тродимензионална форма.

Во новата колекција на брендот Les Émaux, акцентот е ставен на деталите што прават разлика. Секој груб и строг детал со додавање на ниско позлатени ланци околу вратот или половината добива мекост и дава порака дека парчето е наменето за жени кои знаат што сакаат и доминираат во просторот во кој влегуваат. Секогаш во фокусот, концентрирана и силна, женската фигура Les Émaux станува синоним за вистинска модна икона која не сака да биде. Таа носи облека, не ги следи трендовите и избира што сака.

И покрај строгата форма на палта и блејзери, високи големи панталони и облечени фустани и кошули, таа ја носи својата сензуалност. Со провокативен шлиц должина на целиот фустан, отвор во задниот дел или ноншалантно искината кошула, таа го прилагодува својот моден дискурс, неоптоварен со правилата за облекување и поделба на машко-женска мода. Првата ограничена колекција беше обоена во топли есенски бои како што се пастелно розова, чоколадна, темно портокалова, сива и земјена боја.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Waldorf Astoria стана симбол на Менхетен и Њујорк по неговото отворање. Еден од најстарите и најграндиозните хотели во градот, ги затвори вратите во...

Fool Moon

Додека некои жени можат да се потчинуваат на својот партнер за да го одржат мирот, силната жена одбива да биде малтретирана. Таа ја знае...

Green Tea

Иако во моментите кога се прејдувавте вкусно месо и леб ви беше супер, последиците од празничните богати трпези ќе ги почувствувате во наредните неколку...

Route 66

Mercedes-Maybach S-Class е особено погоден за возење со возач. Меѓуоскиното растојание, кое е подолго за 18 см во споредба со долгата верзија на Mercedes-Benz...

Advertisement