Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Секој споделува фотографија од модел со откопчани панталони, а зад неа се крие приказна што вознемирува

И покрај долгогодишното залагање за поголем ангажман на модели со „реални пропорции“, се чини дека некои модни куќи не се откажуваат од создавање облека во застрашувачки мал готов број.

Стилистката Франческа Барнс од Америка објави фотографија од модно снимање, на која можеме да видиме дека манекенката не може да ги закопча панталоните.

Бидејќи станува збор за професионален модел, девојка која ги исполнува сите критериуми за вршење на оваа работа, стилистката напиша порака во која од дизајнерот побара поголема облека за моделите.

Таа истакна дека изнајмениот модел носи конфекциски број 36 и дека таа не може да ја облече нивната креација.

– Може ли облеката да биде малку поголема, ве молам? Не сакам никој на снимањето да се чувствува како не доволен. Јас често работам со млади жени кои и покрај тоа што се убави, се човечки суштества кои не треба да се чувствуваат „премногу големи“ за облеката што ја добиваат. Овој модел е ситен. Таа во најдобар случај носи големина 36, но не можеше да се вклопи во овие панталони „Хеди Слиман“ за „Celine“. Имаше неколку комбинации од таа колекција и не се вклопуваше во ниту една – додала Франческа.

Стилистката спомена дека со ваквите креации, брендовите всушност воведуваат нереални стандардни убавици и промовираат слаб изглед.

– Ние сме одговорни пред индустријата што ја славиме и треба да ги охрабриме луѓето да се чувствуваат силни – зошто инаку би потрошиле тешко заработени пари за ова? Затоа што тие сакаат да се чувствуваат добро – истакнува таа.

Фотографијата од снимањето, заедно со важна порака од стилистката, стана вирална на социјалните мрежи.

Многу брзо следеа коментари од корисници на Интернет, особено од инфлуенсери, модни фотографи и стилисти, кои ја поддржаа Франческа и и се заблагодарија што е подготвена јавно да зборува за тоа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...