Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Светот ја доби новата најскапа чанта – Со хуманитарна мисија и неверојатна цена

Скоро осум милиони тони пластика завршуваат во нашите океани секоја година и сочинуваат 80% од морскиот отпад што се заканува на површините на нашите води, но исто така и на длабоките седименти…

Морските видови влегуваат или се распаѓаат во пластичен отпад, што доведува до нивна повреда или смрт. Проблемот со овие димензии не може да се реши за еден ден и бара големи инвестиции и напори. Една од инвестициите што можете да ја направите за да го решите овој проблем е луксузната торба Boarini Milanesi, која чини седум милиони долари.

Најскапата торба на светот има за цел да ја подигне свеста за потребата од заштита на нашето природно опкружување, но сигурно нема да може да го реши овој проблем самостојно, иако дава се од себе. Италијанскиот бренд Boarini Milanesi ја лансира оваа торба и планира да донира 800.000 евра од продажбата на секоја од нив на институциите чија главна мисија е посветена на отстранување пластика од океанот.

Оваа торба дефинитивно е многу повеќе од само моден додаток и е длабоко поврзана со личната историја на коосновачот на брендот, Матео Родолфо Миланези. Тој сакаше да ја прослави љубовта кон морето што ја имаше неговиот татко и кој почина кога беше тинејџер. „Секое лето го поминувавме на море, во Грција или во Турција и бев најсреќен кога ги обиколувавме островите со брод. „Иако масовниот туризам во тоа време беше само именка, честопати гледавме пластични шишиња кои лебдеа на вода или нафтени дамки што доаѓаа од цистерни.

Ултра-ексклузивната торба е создадена од материјали што до одреден степен ја оправдуваат нејзината мамутска цена од седум милиони долари. Горната рачка е изработена од алигаторска кожа, а украсена е со 10 пеперутки од бело злато украсени со сафири, дијаманти и турмалини Параиба. Торбите кои дефинитивно се плод на љубовта бараат повеќе од 1.000 часа работа за да се создадат, па затоа се претставени како ограничено издание од само 3 парчиња.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Рикардо Тиши е навикнат да биде во модна опозиција. Тие велат дека на интервју за работа во Живанши, тој бил единствениот кој никогаш не...

Green Tea

Овие 5 диети се научно докажани и ефикасни, пишува healthline.com: Диета со ниски јаглени хидрати Тоа е диета со храна која содржи малку јаглени...

Cotton Club

Покрај нејзиниот сопруг, новата американска потпретседателка на историската инаугурација ја поддржаа и нејзините деца од претходниот брак, синот Кол и ќерката Ела Емхоф, а...

Cotton Club

Автор на бестселер, поранешна прва дама на САД, модна икона и хероина на американската сцена со одличен стил, како и амбасадорка на бројни проекти...

Advertisement