Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Прада и Адидас го подигнуваат партнерството на едно повисоко ниво со нова форумска колекција

Претстојната соработка помеѓу Прада и Адидас Форум е уште еден чекор во спојувањето на светот на уличната облека и луксузот. Двата бренда се здружија за да го издадат најразновидниот и најкреативниот пар патики до сега, патиките Адидас Форум, кои ќе бидат достапни во целосно бела или целосно црна боја.

Форум колаборацијата зема елементи од секој бренд и ги спојува за екстремно креативна колекција што може да се носи. За новата колекција, Adidas Three Stripes е паметно применет на некои од најпознатите силуети на Прада, додека потписот Re-Nylon на италијанската модна куќа во голема мера е претставен на секое парче, од чанти и додатоци до Форум патики.

Форумските патики се третиот пар на Адидас кој доби преуредување на Прада. Овој модел ги следи Adidas Superstars 2020, Luna Rossa 2021 и Performance 2021. На јазикот на патиката е отстранлива торбичка, направена од Re-Nylon, која гордо го носи триаголното лого на Прада на предната страна. Брендирањето на „Prada Milanoо“ го краси самиот врв на јазикот со големи букви, а внатре во патиката – две логоа на соработниците се едно до друго.

„Од самиот почеток на нашето заедничко партнерство, Форумот отсекогаш беше дел од нашите разговори“, рече во изјавата Стефано Пјер Беруски, шеф за дизајн на Адидас. „Не само што е една од најпознатите силуети на Адидас, туку се согласивме дека ќе биде совршен архетип да го изразиме нашиот трет заеднички проект.

Материјалот Re-Nylon станува кулминација на оваа соработка. Како што споменавме претходно, го има во секое парче, што е редизајнирана верзија на најлонот на Прада со потпис кој со години се користи во производите на брендот. Прада го лансираше Re-Nylon во 2019 година, кој користи рециклирано и прочистено пластично ѓубре од океанот за производство на материјалот. Во 2021 година, Прада успеа во својата цел да го премести целото производство од најлон на ре-најлон.

Адидас и Прада ќе ја објават колекцијата Форум на 13 јануари преку бутикот Прада и онлајн на prada.com и adidas.com/prada.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement