Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Поранешен саентолог откри зошто Бред Пит избегал од контроверзната црква

За разлика од неговите колеги Том Круз и Џон Траволта, Бред Пит на време избега од вилиците на саентолозите со кои беше запознаен од тогашната девојка, актерката Џулиет Луис. Дека нешто сериозно не е во ред со саентолозите Пит сфати во процесот на иницијација и ја остави не само црквата, туку и девојката.

Пред да стане мега sвезда, Бред Пит флертуваше со саентологијата три години, а неговата тогашна девојка, актерката Џулиет Луис, го запозна со контроверзната вера во раните 90-ти. Неговиот однос со црквата беше прекинат нагло, во исто време тој раскина со Луис.

Поврзаноста на Пит со саентологијата беше проценета според „процесот на прочистување“ што се одржа во Центарот на славните во Портланд. Поранешниот надзорник на црквата на Пит, Мајкл Мален, кој помина 40 години во црквата за конечно да ја напушти во 2014 година, а потоа напиша книга „Изми мозок“ за своето време поминато во неа, зборуваше за тоа време.

Јас бев обучен да бидам супервизор на курсот, затоа бев испратен на обука во Центарот за славни личности Портланд. Додека бев таму, ја запознав тинејџерската ќерка на извршниот директор на Саентолошката црква со седиште во Портланд. Една од работите што ми рече беше дека Бред Пит, кој во тоа време се дружеше со саеентологот Џулиет Луис, чистеше во Центарот за славни во Портланд “, вели Мален, кој подоцна се сретна со самиот Пит.

Во саентолошката црква, луѓето честопати се собираат заедно и се одговорни за спроведување на курсеви меѓу себе, така што секој месец ќерката на црковниот водач мораше да биде со Пит за тој да ја заврши својата задача. Сауната е дел од процесот на „чистење“ развиен од основачот на саентологијата Рон Хабард, и се состои од високи дози на витамини, долги часови во сауна и вежбање.

Според записите на саеентологијата, Пит завршил некои терапии во јули 1991 година и посебен курс за „проценка на човекот“ во мај 1993 година. Но, самиот процес на иницирање вклучуваше невообичаени сесии на кои надзорниците ќе викаа и ќе ги навредуваа потенцијалните членови. Мален тврди дека немилосрдно му викале на Пит кој бил толку лут што заминал и повеќе не се вратил во црквата. Црквата се обиде повторно да го регрутира откако ја напушти во 1993 година, но тој ги одби сите нивни обиди.

Се чини дека заклучил дека видел доволно. Тие се обидоа да го вратат назад, но тој никогаш не продолжи со саентологијата ’, рече Мален.

Во 1993 година, Пит засекогаш се прости од саентологијата, но и од актерката Џулиет Луис, која сè уште е член на таа контроверзна црква, исто како и нејзините славни колеги Џnон Траволта и Том Круз. Саентолошката црква денес, наводно, има богатство од над три милијарди долари во готово, а во Калифорнија, Флорида и Европа има бројни имоти кои се во сопственост на црквата. Неговите членови се претежно богати, оние кои можат да потрошат стотици и илјадници долари на разни курсеви и книги, без кои не можат да напредуваат во постигнувањето на „чистота“.

Но, прашањето што се поставува е зошто наоѓаме толку многу холивудски актери во редовите на оваа црква? ‘Тие ги напуштија училиштата рано за да станат sвезди. Тие се млади, необразовани и се чувствуваат инфериорно во однос на нивните образовани врсници, лекари, инженери, банкари и саентологијата ја пополнува таа празнина “, објаснува добитникот на Пулицеровата награда Лоренс Рајт во својата книга„’Going Clear: Scientology, Hollywood and the Prison of Belief'( да разјасниме: саентологија, Холивуд и затворот на верата).

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот карактер! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Како друштвените мрежи ја спасија модата за време на пандемската криза? Бидејќи земјите почнаа постепено да ги затвораат своите граници и да ги ставаат...

Fool Moon

Астрологијата досега ни објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен … И...

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...