Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Панк, спорт и еротика во едно шише во новата колекција на Кристијан Диор

Посвета на музите на Кристијан Диор!

Сите се навикнати на фактот дека колекциите на Марија Грација Кири за Кристијан Диор се составени од проѕирни вечерни фустани за принцези, мали чанти и феминизам. Но, во новата колекција Pre-Fall, дизајнерката покажа поинаква страна од нејзината естетика – и различен сет на кодови.

Новата колекција ги меша панкот, еротиката и спортот во едно шише: таа предлага носење килтови со светло жолт кариран принт со машки кошули со вратоврски, велосипедски шорцеви и груби чизми. Под проѕирните вечерни и коктел фустани се кријат откопчани корсети.

Според дизајнерката, при создавањето на колекцијата била инспирирана од главните жени во животот на Кристијан Диор: неговата сестра (и хероина на францускиот отпор) Кетрин, ексцентричната муза Мица Брикард (сакала леопардскиот принт и маестрално го носела), Сузан Лулин, шеф на дизајнерската канцеларија за печат и пријател од детството и мадам Рејмонд Зенакер, директор на студиото Диор.

„Дури и јас имав одредени стереотипи за Диор кога дојдов да работам таму. Но, сето ова е поедноставување на работата на Кристијан Диор. Вистина е дека куќата на Кристијан Диор отсекогаш била заедница на мажи и жени кои работеле заедно“, вели Марија Грација Кири за новата колекција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement