Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Панк и разновидност во новата колекција Vivienne Westwood

Вечната бунтовничка Vivienne Westwood ја покажа својата нова колекција – и беше направена во најдобрите традиции на „панк баба“.

Колекцијата ги содржи сите стилови и техники поврзани со модата на Vivienne Westwood низ годините: панк, референци кон британската историја, кариран принт, чевли со импресивна платформа (јасна референца за славниот пурпурен пар во кој падна Наоми Кембел за прв и последен пат за време на шоуто) .

Сепак, формата на нивната презентација се покажа дури и поинтересна од самите работи. Како и повеќето нејзини колеги, Vivienne Westwood се воздржа физички да ја претстави колекцијата – не очекувавме ништо друго од главниот активист на модата. Таа претстави мал видео манифест и разнобоен изглед, каде што облеката беше прикажана на различни модели – вистинско олицетворение на идејата за различност.

Самата Vivienne Westwood објасни дека нè охрабрува да се облекуваме како што сакаме, а не да се водиме од модата: „Облечете се според времето на денот или не облекувајте се според времето на денот; носете вечерна тоалета за на работа ако се вратите во канцеларија; измешајте ги годишните времиња “.

Верувате во нејзините зборови – таа ги следеше овие принципи цел живот. Со оглед на нејзината улога како еко-активист (дизајнерката не пропушта никакви демонстрации против глобалното затоплување), таа исто така наведува дека има намера да лансира само една колекција годишно.

Колекциите на Vivienne Westwood се пред сè забавни – вистински уличен театар – како што таа самата ги карактеризираше. Значи, тука ќе најдете светли бои, експлозивни отпечатоци, па дури и кловнови – еден од моделите во изгледот демонстрира акробатски трикови со карактеристично обоено лице. И смеата и позитивните емоции се токму она што многу ни недостасува на сите во овие тешки моменти.

Погледнете повеќе фотографии во галеријата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Мерилин Монро своевремено беше Норма Џин, а клучниот чекор во нејзината трансформација во икона за убавина и сексапил е благодарение на нејзиниот шминкер Алан...

Fool Moon

Добро, постои можност вашите последни неколку месеци да сте биле најстраствени досега, а можеби и повеќето напалени … досега. Од друга страна, можеби вашето...

Fool Moon

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот лик! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Кога конечно ќе се соочиме со фактот дека потоплиот дел од годината дојде и помина, конечно можеме да се свртиме кон сите убавини на...