Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Ормарот на младата Џејн Биркин во новата колекција на Викторија Бекам

Неочекувана сексуалност од 70-тите во пролетниот изглед.

Викторија Бекам никогаш не сакала прекумерна декоративност и театралност – од првото претставување во 2009 година, нејзиниот бренд работи во областа на минимализмот.

Новата колекција, сепак, се покажа како минималистичка не само во дизајнот, туку и во обемот; беа претставени само дваесет парчиња облека, но секое од нив заслужува посебно внимание. И, тоа служи како доказ дека Викторија Бекам е вистинска дизајнерка, а не само друга славна личност која реши да лансира линија за облека.

Пред презентацијата, Викторија Бекам сподели видео на својот Инстаграм кое го открива расположението на колекцијата. Меѓу другото, беше претставено видео од младата Џејн Биркин – главната икона на стилот на слободољубивите 70-ти. Уште тогаш беше јасно кои елементи ќе се појават во идниот изглед: преголема облека, панталони ѕвонарки и секси тесни фустани – сето тоа го карактеризира стилот на Биркин. И немало сомнеж дека сите работи ќе бидат проткаени со духот на 70-тите години, па дури и шест месеци подоцна нема да избегаме од оваа деценија.

Општо, во новата „пролет“ ќе видиме многу трендови кои мигрирале од тековната сезона: тука и таму има масивни ланци на вратот и чевлите, и тесни плетени фустани, панталони ѕвонарки и „машки“ јакни и кошули … интересно е што многу предмети од колекцијата се неочекувано секси во најконвенционална смисла на зборот: ленени елементи во форма на лизгачки фустани, исечоци на најнеочекуваните места, па дури и леопард принт – сето тоа беше тешко да се замисли во рамките на брендот Викторија Бекам. Сепак, карантинот принуди многумина да го преиспитаат својот став кон сексуалноста, така што нема потреба да се изненадуваме: во блиска иднина, се повеќе и повеќе дизајнери веројатно ќе ризикуваат да влезат на оваа табу-територија, без страв дека ќе бидат обвинети за лош вкус.

Во галеријата погледнете што ни подготви Викторија Бекам за сезоната пролет / лето!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Клаудија Шифер доби голема чест – создадена е нова кукла Барби според нејзиниот карактер! Како дел од роденденот на супермоделот (таа наполни 50 години...

Cotton Club

Како друштвените мрежи ја спасија модата за време на пандемската криза? Бидејќи земјите почнаа постепено да ги затвораат своите граници и да ги ставаат...

Fool Moon

Астрологијата досега ни објасни многу за хороскопските знаци – кои се нашите карактерни црти, кој има добра душа, кој е најубав, најпаметен … И...

Fine Living

Додека ограничената креативност е болка со која сите сме се соочиле во оваа пандемија, некои брендови ни даваат надеж дека светот сè уште оди...