Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Одобрено од кралиците на стилот: 10 парчиња облека без кои Французите не можат да ја замислат зимата

Што сакаат да носат стилските кралици во текот на зимата? Дознајте подолу без кои парчиња облека Французинките не може да ја замислат оваа сезона.

1. Долг волнен капут

Беж, црн, сив – кој долг модел ќе го изберете во неутрална нијанса, не можете да погрешите. Едно долго вистинско палто е „must have“ во гардеробата на Французинката. Секогаш купувам еден број поголем. Ова важи за палта и џемпери. Избирам поголем број, затоа што мислам дека изгледаат подобро кога се малку пошироки отколку кога се тесни, признава Жана Дамас, една од новите француски модни икони.

2. Блејзер или јакна од волна

Уште едно незаменливо парче за сезоната на слоевити фустани есен-зима. Може да се комбинира со панталони, здолништа и фустани, а исто така се вклопува и под претходно споменатото долго палто.

3. Пуфер јакни

Кога сакаат да се одморат од шик палта, обичните Французинки посегнуваат по пуфер (пердув) јакни кои обезбедуваат топлина за време на студените месеци, а исто така можат да изгледаат многу ефикасно.

4. Долчевита

Ако сакате зимска гардероба по примерот на Французите, во неа мора да има барем една долчевита. Играјте безбедно и изберете црн безвременски модел, кој ќе изгледа совршено во комбинација со сако.

5. Плетени џемпери

Сигурно сте забележале дека побарувачката за плетени џемпери е многу голема во последните неколку години, а можеме да им се заблагодариме на славните Французинки кои ни покажаа колку можат да бидат шик дури и кога се носат со едноставни фармерки.

6. Кардиган

За Французите тие се хит без оглед на сезоната, но во полн сјај е долгиот кардиган кој блеска токму во сезоната есен-зима. Вие не треба да застанувате само на долги модели, посегнете по варијанти на „crop“ кои се исто така многу убави.

7. Волнени шешири

Неизбежна глетка на улиците на Париз во зимските месеци. Волнените шешири се популарни како класичните, а во исто време изгледаат сто пати подобро.

8. Пуловер-фустан

Одлични се затоа што се топли и пријатни, а сепак толку женствени, верува Jeanана Дамас. Фустаните со џемпери се уште една зима која „мора да се има“.

9. Чизми до колена

Покрај чизмите до глужд, кои се најчести во нивните комбинации во текот на зимата, се носат и чизми до колена. Французите не ја прифатија навиката да носат повисоки модели до бедрата и останаа верни на овие попрактични варијанти.

10. Големи топли шалови

Ова е најважниот додаток за зимската мода за нив, без кој скоро и да не оди комбинација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Безвременска, чиста и издржлива сива е една од боите што најчесто ја избираме за внатрешна декорација, а доколку сакате да внесете друга посилна боја...

Four Seasons

Само една воздушна фотографија беше доволна за да се заљубите во норвешкиот град Стрин (Stryn). Сместено на југот на Норвешка во лавиринт од острови,...

Fool Moon

Пред дваесет години Џош Хартнет беше еден од најбараните актери во Холивуд и сите му предвидуваа голема слава. Така беше сè до моментот кога...

Cotton Club

Комбинации на бои што вредат да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Advertisement