Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Ова е најскапиот „ужасен“ празничен џемпер во светот

Најскапиот божиќен џемпер на светот е обложен со дијаманти и исткаен со конец од 24-каратно злато.

Празниците секако се наменети за забава и расфрлање на пари. А една можност да го направите тоа е да купите божиќен џемпер кој доаѓа украсен со дијаманти и злато, дизајниран од лондонскиот уметник Ејдан Либанон, кој ги потрошил сите свои заштеди на неговата креација. Неговиот луксузен „грд“ џемпер чини 39.859 долари.

Луксузниот џемпер има дизајн на ирваси, украсен со сребрени ѕвезди набиени со дијаманти, конец од 24-каратно злато, облога од италијанска свила и покриен со илјадници кристали Сваровски. Изработката на џемперот биле потребни 3.000 часа работа и многу труд.

Идејата да направи скап џемпер му дошла на дизајнерот за време на изолацијата кога живеел сам. Тој набавил 24-каратна свила во специјализирана француска продавница, додека 150 дијаманти дошле од специјалистот Хатон Гарден. Завршувањето на целиот проект го чинеше 9.300 долари.

Додека главниот дел од џемперот е изработен од волна и памук, внатрешноста е обложена со прекрасна свила. Покрај тоа, дијамантите имаат мали недостатоци, додека ирвасите имаат златен медалјон Сваровски околу вратот.

Коментирајќи ја својата работа, креативниот уметник во изјава додаде: „Имав визија и ја реализирав. Сакав да направам нешто прекрасно и атрактивно – што и го направив… Многу импровизирав додека го создавав џемперот и каде треба да оди секој елемент“.

„Божиќните џемпери никогаш не биле во мојата семејна традиција, па сакав да го правам тоа со стил. Кој ќе го купи овој џемпер може да го носи, но џемперот не може да се пере бидејќи е многу нежен. Времето што ми требаше да го дизајнирам и создадам е главен фактор за високата цена. Имав време да работам на тоа само навечер и за време на викендите. Сега сум скршен, па морам да го продадам. Мислам дека вреди за тие пари“, додаде дизајнерот.

Либан, кој работи и како стилист на познати личности, се надева дека ќе го продаде џемперот по цена од пет цифри, па дури и ќе донира дел од парите.

За заинтересираните, џемперот моментално е достапен во продажба на веб-страницата на уметникот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement