Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Облека за вистинскиот живот во новата колекција на Michael Kors

Мајкл Корс никогаш не дизајнирал премногу сложена облека.

Претераниот декор или сложените силуети никогаш не биле неговите омилени трикови. Сепак, тој отсекогаш бил познат по својата љубов кон боите и графиката.

Оваа пролет, тој одлучи да зборува концизно, дури и радикално лаконски. Колекцијата од 56 едноставни монохроматски изгледи за мажи и жени изгледа како некој вид гест и изјава. И тука е тешко да се одолее и уште еднаш да не се сетиме на ефектот на пандемијата и начинот на кој ја сврте целата модна индустрија наопаку. Се разбира, многумина се свртеа кон минимализмот оваа сезона. Ова е сосема разбирливо: во тешки времиња, ние честопати сакаме чувство на чистота и разбирање што ни ја дава таквата едноставна облека. Ако целиот живот околу нас стана толку неразбирлив, тогаш барем во нашите плакари тоа ќе биде целосно спротивно. Оттука и глобалниот тренд на монохроматска облека, кој го поддржа и Корс.

Зошто да помислите на комбинации на бои кога можете да земете само една? Покрај тоа, таквиот стил понекогаш изгледа поспектакуларно отколку дури и најсложените комбинации на бои. Дизајнерот одлучи да ги задржи сите погледи во боите создадени од самата природа: небесно сина, нијанси на свежо зелена, кафеава и беж (зелени бои), како и црни, бели и сиви ахроматски нијанси, се претставени како основа и почеток на сè. Пораката е прилично очигледна: враќање кон изворите и почеток. Единство со природата, за што веќе толку многу се зборуваше во текот на изминатите Модни недели, што вклучува ослободување од сè што е излишно, површно, непотребно. Сепак, погледот на Корс кон природата потекнуваше од очите на жителите на градот.

Тој рече: „Работев на создавање нова колекција со повеќе размислување од вообичаеното. Оваа година моравме да забавиме и мислам дека сите почнаа да ги ценат едноставните работи на нов начин: одеднаш цветаше цвет, прекрасно зајдисонце, прошетка покрај реката. Тоа беа работите што ни донесоа надеж. Сакав да ја видам природата и регенерацијата низ призмата на градот “.

Затоа, и изгледот и мини филмот за поддршка на колекцијата беа снимени на покрив во Њујорк – во зелена оаза среде камена џунгла. Потегот кон едноставноста се одрази на стилот: се чини дека колекцијата на Мајкл Корс никогаш не била толку подвижна. Од додатоците – само познатите чанти (исто така, многу едноставни) и повремено – ремени. И без накит – без ланци или нараквици. Во однос на силуетите и облиците, Корс ја следеше и најпопуларната патека и ги направи сите нешта мазни, меки и обемни. Сите силуети се чинеше дека се издолжуваат и стануваат пофлуидни и помалку формални.

Во принцип, следната пролет, очигледно ќе претпочитаме удобност од сè друго. И има еден позитивен момент во ова – конечно, дизајнерите навистина се слушнаа себеси и нас, земајќи го предвид реалниот живот. На крајот, како што веќе рече Миучија Прада, не смееме да заборавиме дека облеката треба да му служи на човекот, а не обратно.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Есенскиот шопинг е како утешна награда: денот е скратен како миење на 90 степени, но хеј, погледнете ги новите палта! Температурата паѓа од час...

Cotton Club

Живанши стана хит на Инстаграм во последните неколку дена со серија фотографии од новата колекција, која беше претставена од инфлуенсери од светот на модата,...

Route 66

Со задоволство ве информираме дека во оваа, 2020 година, брендот Range Rover го слави својот 50-ти роденден и по тој повод воведува специјално издание...

Green Tea

Предупредување: откако ќе го прочитате овој текст, би можеле да се оддалечите од вашиот мобилен телефон – со гадење 🙂 Бидејќи, гаџетите (мобилни телефони,...