Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Најголемиот син дијамант во светот продаден за рекордна цена

Ретките дијаманти често се продаваат по неверојатно високи цени, а доказ за ова тврдење е примерок од Јужна Африка, кој неодамна достигна цена малку повисока од 40 милиони долари…

Синиот скапоцен камен од 39,34 карати беше ископан во рудникот Кулинан во април оваа година и е еден од најскапите груби дијаманти во светот. Овој исклучителен камен беше окарактеризиран како Тип IIб, и беше продаден на заедничко вложување на De Beers и Diacore, трговска компанија во сопственост на милијардерот семејството Штајнмез. На долг рок, заработи нешто повеќе од милион по карат и со тоа стана најскапиот скапоцен камен што Петра некогаш го продала.

Коментирајќи, извршниот директор на Петра, Ричард Дафи, рече: „Ова е многу важен датум за компанијата Петра, по продажбата на белиот дијамант од типот IIa 299 карат во март оваа година и петте сини дијаманти што ја сочинуваат колекцијата Летлапа Тала во Ноември 2020 година “.

Скапоцениот камен беше пронајден во рудникот Кулинан во Јужна Африка, кој некогаш беше во сопственост на Де Бирс. Рудникот е познат по големите, сини дијаманти, а во исто време, во него е пронајден и најголемиот дијамант во светот, тежок 3.106 карати во 1905 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement