Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Монохроматска облека и цветен принт во новата колекција Boss

Се чини дека монохроматската облека веќе го тврди статусот на еден од главните трендови на претстојната сезона пролет-лето: многу брендови веќе успеаја да ја протолкуваат оваа техника на свој начин.

Boss им се придружи: нивната нова пролетна колекција е поделена на приближно еднакви блокови кои се направени целосно во една боја: светло сина, темно сина, беж, нане, темно зелена, розова или бела боја. Сепак, оваа техника не е нова за брендот Boss: германската модна куќа прибегнува кон неа на еден или друг начин скоро секоја сезона. Од друга страна, при подетална проверка, во колекцијата може да се најдат многу неочекувани работи.

Прво, шоуто како целина беше прилично опуштено: беше полно со обични блузи, огромни дуксери, тренерки, бомбер јакни и други референци за спортска и домашна облека, што е изненадувачки за брендот кој е познат по класичните машки костуми. Меѓутоа, ако размислите за тоа, чекорот е сосема логичен – секој ја прилагодува спортската и домашната облека на еден или друг начин (како што беше планирано – не бевме подготвени да се разделиме со тоа дури и по карантин).

Покрај тоа, ова е еден од наједноставните начини за привлекување на најпосакуваната публика – генерација Z, која секако не се обидува да влезе во „статусните“ работи како јакни и кошули што ги имаат нивните родители. Сепак, Boss не ја остави ниту нивната редовна клиентела без облека: има доволно класични блејзери и панталони. Изборот на бои исто така нè изненади: иако повеќето од изгледот се монохроматски, колекцијата како целина изгледа светло и еклектично. Исто така, сосема неочекувано, таму беа исцртани цветни отпечатоци – и не сосема обични, но развиени во соработка со лондонскиот уметник Вилијам Фар, што, пак, е сосема невообичаено за обичните конзервативни Германци.

Како резултат, колекцијата изгледа многу свежо, опуштено и лишено од прекумерни патики – што е потребно за денешниот пост-ковид свет.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Најгламурозниот тренд од 2000-тите е повторно во мода. Модата од 2000-тите конечно се враќа на модните писти и на нашите гардероби: веќе сме навикнати...

Fine Living

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа...

Fool Moon

Според (застрашувачката) европска статистика, скоро 70 проценти од жените воопшто не разговараат со својот партнер за секс. Зошто е важен разговорот? Не можеме да...

Route 66

Секогаш кога ќе наидеме на нов концепт на мотор, секогаш се надеваме дека тој ќе ни понуди нешто повеќе од вообичаено, поместувајќи ги границите...