Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Луксузна Hermes чанта создадена од печурки

Луксузната модна куќа разви специјална верзија на својата класична чанта Викторија базирана на печурки…

Hermes штотуку го претстави својот прв чекор во светот на одржливи алтернативи на кожа. Познатата модна куќа се здружи со калифорниската startup компанија MycoWorks, за развој на еколошка верзија на класичната чанта Victoria, создадена од кожа на база на печурки.

Работејќи со MycoWorks, Hermes го патентираше Fine Mycelium, текстил добиен од печурка, и го трансформираше во материјал сличен на кожата, наречен Sylvania. Модната куќа користела кожа од Sylvania како основа за новата чанта Victoria, во која има и платно и елементи од кожа. Оваа иновација ни го покажува зголемениот интерес на славната марка за темата на одржливост, како и нивните напори за целосно елиминирање на материјалите од животинско потекло, вклучувајќи крзно и крокодилска кожа.

Според истражувањето спроведено во 2019 година, кое открива дека отстранувањето на кожата од употреба може да биде следниот чекор – истражувањето открило дека дури 37 проценти од Британците и 23 проценти од Американците сметаат дека кожата е „донекаде несоодветен материјал“ за правење облека.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ниту едно чувство не е толку моќно и евокативно како мирисот… Мирисот на око може да предизвика спомени од минатото, да ве потсети на...

Cotton Club

74-тото доделување на филмската награда BAFTA (British Academy Film Awards) се одржа на 10 и 11 април во Лондон. Поради пандемијата коронавирус, церемонијата се...

Green Tea

Потекнува од древна Кина! Комбуха е пијалок кој настанал пред 2.000 години во Кина, каде се сметал за еликсир на бесмртност и живот. Овој...

Fool Moon

Дали вашата сродна душа сонува за вас – ова се знаците на кои треба да обрнете внимание! Дали сте се сретнале со сродната душа...

Advertisement